Św. Teresa z Lisieux

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Wieliczka
Miejscowość
Gorzków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wieliczka
Parafia
Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej
Tagi
oleodruk św. Teresa z Lisieux
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza bocznego
Identyfikator
DZIELO/01537
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XX wiek
Technika i materiał
oleodruk
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego półkoliście, w złoconej, profilowanej ramie. W centrum postać św. Teresy Mniejszej ukazanej w półpostaci, zwróconej delikatnie w lewo. Lewą ręką tuli do siebie krucyfiks, z którego opadają płatki róż, w prawej trzyma różę. Twarz o młodzieńczych i delikatnych rysach. Święta jest ubrana w habit karmelitański. Głowa otoczona kolistym nimbem. Z lewej strony świętej, z góry pada snop światła. Tło jednolite, zielono-błękitne.

Zarys problematyki artystycznej

Święta Teresa z Lisieux, zwana też Teresą od Dzieciątka Jezus urodziła się w 1873 roku w Normandii, zmarła w 1897 roku. W wieku 15 lat wstąpiła do zakonu karmelitanek bosych. W ikonografii święta przedstawiana jest na podstawie autentycznych fotografii, często w ręku trzyma krucyfiks lub pęk róż. Jest patronką zakonów: karmelitów bosych, karmelitów trzewiczkowych, Francji oraz chorych na bóle głowy i serce.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dostateczny, wyblakła powierzchnia.

Streszczenie

Obraz w zwieńczeniu ołtarza bocznego przedstawia św. Teresę z Lisieux, zwaną Teresą od Dzieciątka Jezus, zmarłą w 1897 roku. W ikonografii święta ukazywana jest na podstawie autentycznych fotografii.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Stachura Mieczysław Antoni, "Dom Bożej Matki", Gorzków 2007
Rycerski Eugeniusz, "Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Gorzkowie", Kraków 2005

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Teresa z Lisieux", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-teresa-z-lisieux

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności