Obraz św. Rozalii wykonał Bolesław Rutkowski, zapewne około 1914 roku, podobnie jak pozostałe dzieła tego malarza w kościele luborzyckim.
Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem odcinkowym, o wklęsłych bokach. W centrum św. Rozalia ukazana do kolan, zwrócona w trzech czwartych w prawo, z głową przedstawioną frontalne, w wyciągniętych przed siebie dłoniach trzyma krzyż. Twarz ma owalną, o delikatnych, rozmytych rysach, dużych oczach skierowanych w górę, małym nosie oraz pełnych, rozchylonych ustach. Włosy ma brązowe i długie, opadające na plecy. Na głowie wieniec z biało-różowych róż, wokół niej nimb. Ubrana jest w luźną białą tunikę oraz czerwony płaszcz zarzucony na jej lewe ramię. W lewym dolnym rogu obrazu fragment skały, na której leży czaszka. Święta ukazana na brązowo-szarym tle, rozjaśnionym wokół jej głowy. W prawym dolnym rogu obrazu sygnatura „B(olesław) Rutkowski”.
Rozalia ukazana na omawianym obrazie pochodziła z zamożnej sycylijskiej rodziny. Wyrzekła się jednak wszystkich dóbr, złożyła śluby czystości i zamieszkała w grocie na odludziu, jako pustelnica. Kilka wieków później, gdy odnaleziono przypadkiem w grocie jej ciało, w tym samym czasie ustała zaraza nękająca Palermo, co uznano za cud i zaczęto oddawać jej cześć.
Omawiany obraz przedstawia świętą modlącą się z krzyżem oraz z czaszką – symbolem pokuty, przemijania. Atrybutem św. Rozalii jest również wieniec z róż, który odnosi się do jej imienia.
Około 1914 roku częstochowski malarz Bolesław Rutkowski (1882-1978) wykonał obrazy do ołtarzy bocznych kościoła w Luborzycy, w tym omawiane dzieło. Ten wciąż dosyć słabo rozpoznany malarz był wykonawcą dziesiątków obrazów do kościołów w całej Polsce, jak również wielu kopii wizerunku jasnogórskiego. Jego twórczość cechuje jeszcze dziewiętnastowieczna maniera malarstwa religijnego.
Sfalowane płótno, zabrudzenia powierzchni.
Obraz św. Rozalii wykonał Bolesław Rutkowski, zapewne około 1914 roku, podobnie jak pozostałe dzieła tego malarza w kościele luborzyckim. Święta Rozalia w ikonografii ukazywana jest jako pokutująca, czego symbolem jest czaszka. Jej atrybutem jest również wieniec z róż, który odnosi się do jej imienia.
Paulina Kluz, "Św. Rozalia", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-rozalia-9