Św. Rozalia

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Kocmyrzów-Luborzyca
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Podwyższenia Krzyża Świętego
Tagi
malarstwo XX wieku sztuka pierwszej połowy XX wieku
Miejsce przechowywania
zwieńczenie prawego ołtarza bocznego
Identyfikator
DZIELO/25342
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
około 1914 roku
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz św. Rozalii wykonał Bolesław Rutkowski, zapewne około 1914 roku, podobnie jak pozostałe dzieła tego malarza w kościele luborzyckim.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem odcinkowym, o wklęsłych bokach. W centrum św. Rozalia ukazana do kolan, zwrócona w trzech czwartych w prawo, z głową przedstawioną frontalne, w wyciągniętych przed siebie dłoniach trzyma krzyż. Twarz ma owalną, o delikatnych, rozmytych rysach, dużych oczach skierowanych w górę, małym nosie oraz pełnych, rozchylonych ustach. Włosy ma brązowe i długie, opadające na plecy. Na głowie wieniec z biało-różowych róż, wokół niej nimb. Ubrana jest w luźną białą tunikę oraz czerwony płaszcz zarzucony na jej lewe ramię. W lewym dolnym rogu obrazu fragment skały, na której leży czaszka. Święta ukazana na brązowo-szarym tle, rozjaśnionym wokół jej głowy. W prawym dolnym rogu obrazu sygnatura „B(olesław) Rutkowski”.

Zarys problematyki artystycznej

Rozalia ukazana na omawianym obrazie pochodziła z zamożnej sycylijskiej rodziny. Wyrzekła się jednak wszystkich dóbr, złożyła śluby czystości i zamieszkała w grocie na odludziu, jako pustelnica. Kilka wieków później, gdy odnaleziono przypadkiem w grocie jej ciało, w tym samym czasie ustała zaraza nękająca Palermo, co uznano za cud i zaczęto oddawać jej cześć.
Omawiany obraz przedstawia świętą modlącą się z krzyżem oraz z czaszką – symbolem pokuty, przemijania. Atrybutem św. Rozalii jest również wieniec z róż, który odnosi się do jej imienia.
Około 1914 roku częstochowski malarz Bolesław Rutkowski (1882-1978) wykonał obrazy do ołtarzy bocznych kościoła w Luborzycy, w tym omawiane dzieło. Ten wciąż dosyć słabo rozpoznany malarz był wykonawcą dziesiątków obrazów do kościołów w całej Polsce, jak również wielu kopii wizerunku jasnogórskiego. Jego twórczość cechuje jeszcze dziewiętnastowieczna maniera malarstwa religijnego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Sfalowane płótno, zabrudzenia powierzchni.

Streszczenie

Obraz św. Rozalii wykonał Bolesław Rutkowski, zapewne około 1914 roku, podobnie jak pozostałe dzieła tego malarza w kościele luborzyckim. Święta Rozalia w ikonografii ukazywana jest jako pokutująca, czego symbolem jest czaszka. Jej atrybutem jest również wieniec z róż, który odnosi się do jej imienia.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Rozalia", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-rozalia-9

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności