Św. Rozalia

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Stryszów
Miejscowość
Łękawica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Józefa Robotnika
Tagi
malarstwo XVIII wieku św. Rozalia
Miejsce przechowywania
budynek dawnego browaru
Identyfikator
DZIELO/03572
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 79 cm
wysokość – 121 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Dzieje obiektu nie są znane. Obraz prawdopodobnie pochodzi ze zwieńczenia jednej z nastaw ołtarzowych z poprzedniego kościoła w Łękawicy.

Opis

Obraz w kształcie trapezu o wklęsłych ramionach i dolnych narożach, zamknięty łukiem nadwieszonym, ujęty profilowaną, złoconą ramą. Święta ukazana w półpostaci, w trzech czwartych zwrócona prawo, w lewej dłoni trzyma czaszkę, a w prawej krucyfiks. Twarz okrągła z dużymi oczami i silnie zarumienionymi policzkami. Włosy ciemnobrązowe, spływające na plecy. Na głowie ma założony wianek biało-czerwonych róż, a wokół niej złocony, kolisty nimb. Ubrana jest w białą suknię, przewiązaną w talii niebieskim paskiem oraz czerwony płaszcz spływający na lewy bok. Dokoła świętej szare obłoki, w górnej części obrazu tło błękitne.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz z przedstawieniem św. Rozalii namalował nieznany malarz w XVIII wieku. Święta Rozalia (1130-1165 lub 1170) wiodła pokutne życie w grocie na Sycylii. Podczas zarazy w Palermo w 1624 roku objawiła się niewieście, której zdradziła miejsce swojego pochówku. Po przeniesieniu relikwii świętej do miasta, epidemia ustąpiła. Odtąd uznano ją za patronkę od chorób zakaźnych. W ikonografii, tak jak na omawianym dziele, przedstawiana jest jako młoda kobieta, żyjąca w ascezie, w grocie skalnej. Jej atrybutami są kwiaty róż, odnoszące się do jej imienia oraz czaszka i krucyfiks symbolizujące pokutne życie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo zły; połamana rama, na całej powierzchni zabrudzenia, odpryski warstwy malarskiej, przedarcia i pomarszczenia płótna, spłowiały werniks.

Streszczenie

Obraz „Św. Rozalia” namalował nieznany malarz w XVIII wieku. Święta Rozalia (1130-1165 lub 1170) wiodła pokutne życie w grocie na Sycylii. Podczas zarazy w Palermo w 1624 roku objawiła się niewieście, której zdradziła miejsce swojego pochówku. Po przeniesieniu relikwii świętej do miasta, epidemia ustąpiła. Odtąd uznano ją za patronkę od chorób zakaźnych.

Bibliografia

Kramiszewska Aneta, "Św. Rozalia" , [w:] "Encyklopedia katolicka, t. 17" , Lublin 2012 , s. 416-417
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Rozalia", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-rozalia-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności