Św. Rozalia

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Spytkowice
Miejscowość
Spytkowice
Tagi
Gutowski Wojciech malarstwo barokowe
Miejsce przechowywania
kościół, ołtarz Matki Boskiej Spytkowickiej
Identyfikator
DZIELO/06700
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
trzecia ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
wysokość – 60 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz został namalowany do powstałego w latach 1753-1766 ołtarza Ukrzyżowanego, być może w latach siedemdziesiątych lub osiemdziesiątych XVIII wieku.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem półkolistym, nadwieszonym. Przedstawia siedzącą na tle groty, na skale św. Rozalię, ukazaną w trzech czwartych, z głową uniesioną ku górze, w kierunku bijących zza drzewa promieni, z krzyżem w dłoniach. Święta jest ubrana w ciemnoróżową suknię i niebieski płaszcz. Jej twarz jest pociągła, nos wydłużony, oczy osadzone w niskich oczodołach, usta lekko otwarte. Proste, długie włosy opadają jej na plecy i ramiona. Wokół niej umieszczono atrybuty świętej: czaszkę, otwartą księgę i różany wieniec. W tle widoczna grota i wysuszone drzewo oraz fragment nieba. Obraz jest utrzymany w tonacji zgaszonych brązów, ugru i oliwki. Dominantę kompozycji stanowi postać Rozalii doświetlona z górnego, lewego rogu światłem. W prawym dolnym rogu syngatura „WG: pinx[it]”.

Zarys problematyki artystycznej

Święta została ukazana w typie ikonograficznym popularnym w epoce baroku jako kobieta pokutująca, w grocie, z krzyżem, czaszką i wieńcem róż. Autora dzieła, na podstawie pozostawionych na obrazie inicjałów WG, można identyfikować z krakowskim malarzem cechowym Wojciechem Gutowskim. Duże podobieństwa spytkowicki obraz wykazuje w stosunku do jego dzieł w kościele parafialnym w Niepołomicach („Męczeństwo dziesięciu tysięcy”, „Erekcja kościoła” i niedawno przypisanego mu „Ukrzyżowania”). Gutowski był typowym malarzem cechowym, wyróżniającym się poprawnością techniczną, ale bez wyraźniejszych cech indywidualnych, kontynuującym tradycje późnobarokowe.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz w zwieńczeniu ołtarza Matki Boskiej Spytkowickiej przedstawia św. Rozalię w typie ikonograficznym popularnym w epoce baroku jako kobieta pokutująca, w grocie, z krzyżem, czaszką i wieńcem róż. Obraz powstał zapewne w trzeciej ćwierci XVIII wieku, a jego autorem był malarz Wojciech Gutowski.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Św. Rozalia", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2021, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-rozalia-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności