Św. Rozalia

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Spytkowice
Miejscowość
Spytkowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Zator
Parafia
Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Kościół
Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Tagi
Gutowski Wojciech malarstwo barokowe
Miejsce przechowywania
kościół, ołtarz Matki Boskiej Spytkowickiej
Identyfikator
DZIELO/06700
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
trzecia ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
wysokość – 60 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz został namalowany do powstałego w latach 1753-1766 ołtarza Ukrzyżowanego, być może w latach siedemdziesiątych lub osiemdziesiątych XVIII wieku.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem półkolistym, nadwieszonym. Przedstawia siedzącą na tle groty, na skale św. Rozalię, ukazaną w trzech czwartych, z głową uniesioną ku górze, w kierunku bijących zza drzewa promieni, z krzyżem w dłoniach. Święta jest ubrana w ciemnoróżową suknię i niebieski płaszcz. Jej twarz jest pociągła, nos wydłużony, oczy osadzone w niskich oczodołach, usta lekko otwarte. Proste, długie włosy opadają jej na plecy i ramiona. Wokół niej umieszczono atrybuty świętej: czaszkę, otwartą księgę i różany wieniec. W tle widoczna grota i wysuszone drzewo oraz fragment nieba. Obraz jest utrzymany w tonacji zgaszonych brązów, ugru i oliwki. Dominantę kompozycji stanowi postać Rozalii doświetlona z górnego, lewego rogu światłem. W prawym dolnym rogu syngatura „WG: pinx[it]”.

Zarys problematyki artystycznej

Święta została ukazana w typie ikonograficznym popularnym w epoce baroku jako kobieta pokutująca, w grocie, z krzyżem, czaszką i wieńcem róż. Autora dzieła, na podstawie pozostawionych na obrazie inicjałów WG, można identyfikować z krakowskim malarzem cechowym Wojciechem Gutowskim. Duże podobieństwa spytkowicki obraz wykazuje w stosunku do jego dzieł w kościele parafialnym w Niepołomicach („Męczeństwo dziesięciu tysięcy”, „Erekcja kościoła” i niedawno przypisanego mu „Ukrzyżowania”). Gutowski był typowym malarzem cechowym, wyróżniającym się poprawnością techniczną, ale bez wyraźniejszych cech indywidualnych, kontynuującym tradycje późnobarokowe.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz w zwieńczeniu ołtarza Matki Boskiej Spytkowickiej przedstawia św. Rozalię w typie ikonograficznym popularnym w epoce baroku jako kobieta pokutująca, w grocie, z krzyżem, czaszką i wieńcem róż. Obraz powstał zapewne w trzeciej ćwierci XVIII wieku, a jego autorem był malarz Wojciech Gutowski.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Św. Rozalia", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-rozalia-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności