Całopostaciowa, pełnoplastyczna figura św. Pawła stojącego w lekkim kontrapoście na niewysokiej, ośmiobocznej podstawie, zwróconego na wprost. Nieznacznie pochyloną głowę, o lekkich zakolach i krótkich włosach, charakteryzuje pociągła twarz o delikatnych, miękko modelowanych rysach i długim, jasnobrązowym zaroście, ze wzrokiem skierowanym w dół. Święty ubrany jest w beżową suknię i narzucony na lewe ramię i przewieszony przez rękę jasnozielony płaszcz ze złoconą bordiurą. W złożonych z przodu, przy talii rękach trzyma miecz skierowany ostrzem w dół – w prawej i księgę w czerwonej oprawie – w lewej. Głowę okala złocona aureola.
Święty Paweł (Szaweł) urodził się około 5-10 roku w Tarsie na terenie Cylicji. Nim doświadczył nawrócenia był gorliwym faryzeuszem prześladującym chrześcijan. Około 35 lub 36 roku podczas podróży do Damaszku Szawłowi objawił się Jezus, po tym wydarzeniu przyjął chrzest. Nazywany jest Apostołem Narodów, ponieważ odbył wiele podróży misyjnych m.in. na tereny Azji Mniejszej, Macedonii i Grecji. Podczas pobytu w Rzymie został aresztowany w 64 roku w trakcie prześladowań chrześcijan przez cesarza Nerona. Zginął tam śmiercią męczeńską około 64-67 roku. Głównym atrybutem św. Pawła jest miecz, jako symbol męczeństwa.
Rzeźba, podobnie jak struktura ołtarza głównego, w której jest umieszczona prezentuje rodzaj modelunku, jaki wykształcał się od początki XIX wieku w „Zakładach dla sztuki kościelnej” w środowisku tyrolskim. Figury charakteryzowały smukłe, subtelne proporcje, pociągłe twarze o subtelnych rysach czy eleganckie drapowanie często bogato zdobionych szat.
Bardzo dobry.
Umieszczona w ołtarzu głównym kościoła parafialnego w Klikuszowej figura św. Pawła została wykonana pod koniec XIX lub na początku XX wieku. Cechy stylowe rzeźby wskazują na związki z warsztatami snycerskimi w Tyrolu.
Paulina Chełmecka, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-45