Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Klikuszowa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Nowy Targ
Parafia
Św. Marcina
Miejsce przechowywania
nawa główna
Identyfikator
DZIELO/10559
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
koniec XIX lub początek XX wieku
Technika i materiał
drewno; cięcie, rzeźbienie, złocenie, polichromowanie
Wymiary podstawowe
wysokość – 196 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Domena Publiczna

Opis

Chrzcielnica na podstawie na planie pięciu boków z ośmioboku. Stopa ośmioboczna zakończona takimże talerzykiem. Trzon ośmioboczny, dekorowany ostrołukowymi blendami z prostym maswerkiem. Czara ośmioboczna, spłaszczona, jej ścianki dekorowane płycinami z półkolistymi łukami i maswerkiem. Pokrywa ośmioboczna zwężająca się ku górze na kształt cokołu zwieńczonego krzyżem; ścianki dekorowane blendami. Chrzcielnica w kolorze naturalnego drewna; profile i ornamentyka złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Chrzcielnica prezentuje typ chrzcielnicy kielichowej. Jej stosunkowo prostą i pozbawioną nadmiernej dekoracji strukturę, charakteryzują neogotyckie cechy przejawiające się zastosowaniem detali typowych dla sztuki gotyckiej, takich jak smukłe, ostrołukowe blendy czy motywy maswerkowe.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Chrzcielnica w kościele parafialnym w Klikuszowej powstała pod koniec XIX lub na początku XX wieku. Struktura w typie chrzcielnicy kielichowej utrzymana jest w stylistyce neogotyckiej.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-51

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności