Św. Mikołaj

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
bocheński
Gmina
Łapanów
Miejscowość
Łapanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Św. Bartłomieja Apostoła
Tagi
malarstwo XVIII wieku sztuka pierwszej połowy XVIII wieku
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza w kaplicy bocznej
Identyfikator
DZIELO/03356
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Obraz św. Mikołaja powstał w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Być może pierwotnie znajdował się w zwieńczeniu ołtarza głównego, na co wskazują wymiary dzieła odpowiadające polu jego zwieńczenia. Zapewne na przełomie XIX i XX wieku, podczas remontu świątyni, obraz zamontowano wtórnie w zwieńczeniu ołtarza maryjnego w kaplicy (wcześniej znajdował się tam obraz Matki Boskiej Bolesnej).

Opis

Obraz w formie prostokąta zbliżonego do kwadratu. W centrum kompozycji ukazany jest w półpostaci św. Mikołaj, zwrócony frontalnie. Prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa, lewą przytrzymuje pastorał oraz księgę, na której leżą trzy złote kule. Twarz ma pociągła, o migdałowatych oczach, dużym nosie i wąskich ustach, okoloną siwą, falowaną brodą i włosami opadającymi na ramiona. Ubrany jest w białą, silnie fałdowaną rokietę, na ramiona ma zarzuconą zieloną kapę o złoconej lamówce z czerwonym podbiciem, zapiętą pod szyją klamrą. Na głowie ma wzorzystą, niebieską infułę z taśmami (fannones) opadającymi na ramiona, na dłoniach ma rękawiczki. W prawym dolnym rogu obrazu szaflik z postaciami trzech nagich młodzieńców. Tło ciemnobrązowe, rozświetlone wokół głowy świętego.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz został wykonany z silnym przywiązaniem do detalu, widocznym w szczegółowym oddaniu elementów stroju biskupiego, jak dekoracyjnie potraktowana infuła, klamra czy krzywaśń pastorału. Sposób malowania obrazu odpowiada dziełom powstałym pod koniec XVII i na początku XVIII wieku. W detalach stroju (wzór infuły, krzywaśń pastorału) występuje ornament akantowy, który stosowany był około 1700 roku.
Święty Mikołaj był biskupem Miry, dlatego przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Jego atrybutem jest trzymana w ręku księga Ewangelii. Postacie i przedmioty towarzyszące świętemu odnoszą się do licznych cudów i legend związanych z jego życiem. Trzy kule leżące na księdze nawiązują do legendy, według której Mikołaj uratował trzy córki mieszczanina od nierządu, przez podarowanie im w posagu złotych kul. Trójka chłopców w szafliku ma związek z historią o uchronieniu ich przez biskupa od kary śmierci.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Spękania i przetarcia warstwy malarskiej, płótno sfałdowane.

Streszczenie

Obraz św. Mikołaja powstał w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Być może pierwotnie znajdował się w zwieńczeniu ołtarza głównego. Zapewne na przełomie XIX i XX wieku zamontowano go wtórnie w zwieńczeniu ołtarza maryjnego w kaplicy. Święty Mikołaj był biskupem Miry, dlatego przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Postacie i atrybuty towarzyszące świętemu odnoszą się do licznych cudów i legend związanych z jego życiem.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Mikołaj", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-mikolaj-9

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności