Znajdujący się w retabulum jednego z ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Myślenicach obraz św. Józefa został namalowany w 1898 roku przez Sebastiana Wincentego Stolarskiego.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta ujętego złoconą ramą zdobioną ornamentem roślinnym, przedstawia św. Józefa w półpostaci, zwróconego w trzech czwartych w prawo. Pociągłą twarz świętego charakteryzują wyraziste rysy dojrzałego mężczyzny z krótkim, siwym zarostem oraz skierowane w dół spojrzenie. Siwe, skręcone włosy opadają na ramiona mężczyzny. Święty ubrany jest w ciemnoszarą suknię z białym kołnierzem i narzucony na ramiona, jasnobrązowy płaszcz. Święty Józef oburącz obejmuje Dzieciątko siedzące po jego prawej stronie na czerwonej poduszce leżącej na nakrytym tkaniną stole. Jezus jest zwrócony na wprost. Skręconą lekko w lewo głowę charakteryzuje pociągła twarz o pełnych, zaróżowionych policzkach i podbródku, zaokrąglonym nosie i dużych oczach. Włosy są krótkie, blond, kręcone. Nagie, o jasnej karnacji ciało Dzieciątka osłania w partii bioder biała szata. Jezus prawą ręką ujmuje palec wskazujący św. Józefa, lewą, uniesioną do góry łodygę białej lilii trzymanej przez świętego. W głębi, w lewym, górnym rogu kompozycji widoczna jest fragmentarycznie, zza ciemnozielonej kotary, monumentalna kolumna na wysokim cokole. Na odworciu obrazu napis: "Staraniem pana Jana Kuliga starszego i podstarszego Jana Domanusa obraz ten został sprawiony 1898, malował F. Stolarski".
Obraz stanowi reprezentacyjny wizerunek św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Marii Panny (Mt 1, 16-19; Łk 1, 27) i ziemskiego opiekuna Jezusa (Łk 2, 4, 51-52). W kontekście przedstawień ikonograficznych św. Józef ukazany jest w swej najpopularniejszej wersji – jako brodaty mężczyzna w sile wieku. Ów reprezentacyjny typ ikonograficzny przedstawień św. Józefa rozpowszechnił się w okresie nowożytnym, bazując na wizerunkach maryjnych, co miało podkreślić rolę świętego jako orędownika i pośrednika pomiędzy wiernymi a Zbawicielem. Trzymana przez Józefa biała lilia symbolizuje zaprzeczenie biologicznego ojcostwa Jezusa, akcentując jego czystość.
Dobry.
Znajdujący się w retabulum jednego z ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Myślenicach obraz św. Józefa został namalowany w 1898 roku przez F. Stolarskiego. Kompozycja nosi cechy stylowe malarstwa osiemnastowiecznego.
Paulina Chełmecka, "Św. Józef z Dzieciątkiem ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-30