Św. Józef z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Myślenice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Dzieciątko Jezus lilia malarstwo XVII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny po zachodniej stronie kaplicy bocznej
Identyfikator
DZIELO/22149
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1898
Fundator
Jan Kulig, Jan Domanus
Technika i materiał
olej na desce
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Znajdujący się w retabulum jednego z ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Myślenicach obraz św. Józefa został namalowany w 1898 roku przez Sebastiana Wincentego Stolarskiego.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta ujętego złoconą ramą zdobioną ornamentem roślinnym, przedstawia św. Józefa w półpostaci, zwróconego w trzech czwartych w prawo. Pociągłą twarz świętego charakteryzują wyraziste rysy dojrzałego mężczyzny z krótkim, siwym zarostem oraz skierowane w dół spojrzenie. Siwe, skręcone włosy opadają na ramiona mężczyzny. Święty ubrany jest w ciemnoszarą suknię z białym kołnierzem i narzucony na ramiona, jasnobrązowy płaszcz. Święty Józef oburącz obejmuje Dzieciątko siedzące po jego prawej stronie na czerwonej poduszce leżącej na nakrytym tkaniną stole. Jezus jest zwrócony na wprost. Skręconą lekko w lewo głowę charakteryzuje pociągła twarz o pełnych, zaróżowionych policzkach i podbródku, zaokrąglonym nosie i dużych oczach. Włosy są krótkie, blond, kręcone. Nagie, o jasnej karnacji ciało Dzieciątka osłania w partii bioder biała szata. Jezus prawą ręką ujmuje palec wskazujący św. Józefa, lewą, uniesioną do góry łodygę białej lilii trzymanej przez świętego. W głębi, w lewym, górnym rogu kompozycji widoczna jest fragmentarycznie, zza ciemnozielonej kotary, monumentalna kolumna na wysokim cokole. Na odworciu obrazu napis: "Staraniem pana Jana Kuliga starszego i podstarszego Jana Domanusa obraz ten został sprawiony 1898, malował F. Stolarski".

Zarys problematyki artystycznej

Obraz stanowi reprezentacyjny wizerunek św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Marii Panny (Mt 1, 16-19; Łk 1, 27) i ziemskiego opiekuna Jezusa (Łk 2, 4, 51-52). W kontekście przedstawień ikonograficznych św. Józef ukazany jest w swej najpopularniejszej wersji – jako brodaty mężczyzna w sile wieku. Ów reprezentacyjny typ ikonograficzny przedstawień św. Józefa rozpowszechnił się w okresie nowożytnym, bazując na wizerunkach maryjnych, co miało podkreślić rolę świętego jako orędownika i pośrednika pomiędzy wiernymi a Zbawicielem. Trzymana przez Józefa biała lilia symbolizuje zaprzeczenie biologicznego ojcostwa Jezusa, akcentując jego czystość.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Znajdujący się w retabulum jednego z ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Myślenicach obraz św. Józefa został namalowany w 1898 roku przez F. Stolarskiego. Kompozycja nosi cechy stylowe malarstwa osiemnastowiecznego.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Józef z Dzieciątkiem ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-30

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności