Św. Józef z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Michałowice
Miejscowość
Raciborowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Prądnik
Parafia
Św. Małgorzaty
Tagi
Dzieciątko Jezus malarstwo barokowe malarstwo XIX wieku
Miejsce przechowywania
zaplecek stalli w prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/05969
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XIX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie naciągniętym na deskę
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obrazy zamieszczone na zapleckach stalli w prezbiterium zostały wykonane w pierwszej połowie XIX wieku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta o ściętych narożach z przedstawieniem św. Józefa z Dzieciątkiem. W centrum święty ukazany w całej postaci, zwrócony w trzech czwartych w lewo, w kontrapoście, obiema rękami podtrzymuje Dzieciątko. Twarz ma pociągłą, o starczych rysach, półprzymkniętych oczach, małym, garbatym nosie i pełnych ustach, okoloną krótką, gęstą brodą oraz siwymi, krótkimi włosami. Wokół głowy ma nimb. Ubrany jest w niebieską tunikę oraz silnie drapowany, żółty płaszcz. Dzieciątko w pozycji siedzącej, ukazane frontalnie, z głową skierowaną w lewo i rączkami rozłożonymi na boki. Twarz ma pełną, o małych oczach skierowanych w dół, zadartym nosie i pełnych ustach, okoloną krótkimi, kręconymi włosami, a wokół niej nimb. Dzieciątko przesłonięte pieluszką w partii podbrzusza. Postacie ukazane na tle pejzażu.

Zarys problematyki artystycznej

Wszystkie obrazy umieszczone na zapleckach stalli są jednorodne pod względem formalnym i zostały wykonane zapewne przez tego samego malarza. Dzieła nawiązują do tradycji późnobarokowego malarstwa sakralnego. Na omawianym obrazie sposób komponowania postaci oraz kształtowania obfitych, ekspresyjnie kształtowanych szat, a także zastosowane środki malarskie, jak silny światłocień i laserunki odwołują się do malarstwa XVIII wieku.
Święty Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Jezusa, dlatego przedstawiany jest razem z Dzieciątkiem. Ukazywany jest jako dojrzały mężczyzna lub starzec.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Silne przetarcia powierzchni malatury, mocno ściemniały werniks.

Streszczenie

Obrazy zamieszczone na zapleckach stalli w prezbiterium zostały wykonane w pierwszej połowie XIX wieku. Święty Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Jezusa, dlatego przedstawiany jest razem z Dzieciątkiem. Ukazywany jest jako dojrzały mężczyzna lub starzec.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-22

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności