Św. Józef z Dzieciątkiem

Dzieciątko Jezus malarstwo barokowe malarstwo XIX wieku
zaplecek stalli w prezbiterium
pierwsza połowa XIX wieku
olej na płótnie naciągniętym na deskę
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Obraz w formie stojącego prostokąta o ściętych narożach z przedstawieniem św. Józefa z Dzieciątkiem. W centrum święty ukazany w całej postaci, zwrócony w trzech czwartych w lewo, w kontrapoście, obiema rękami podtrzymuje Dzieciątko. Twarz ma pociągłą, o starczych rysach, półprzymkniętych oczach, małym, garbatym nosie i pełnych ustach, okoloną krótką, gęstą brodą oraz siwymi, krótkimi włosami. Wokół głowy ma nimb. Ubrany jest w niebieską tunikę oraz silnie drapowany, żółty płaszcz. Dzieciątko w pozycji siedzącej, ukazane frontalnie, z głową skierowaną w lewo i rączkami rozłożonymi na boki. Twarz ma pełną, o małych oczach skierowanych w dół, zadartym nosie i pełnych ustach, okoloną krótkimi, kręconymi włosami, a wokół niej nimb. Dzieciątko przesłonięte pieluszką w partii podbrzusza. Postacie ukazane na tle pejzażu.

Wszystkie obrazy umieszczone na zapleckach stalli są jednorodne pod względem formalnym i zostały wykonane zapewne przez tego samego malarza. Dzieła nawiązują do tradycji późnobarokowego malarstwa sakralnego. Na omawianym obrazie sposób komponowania postaci oraz kształtowania obfitych, ekspresyjnie kształtowanych szat, a także zastosowane środki malarskie, jak silny światłocień i laserunki odwołują się do malarstwa XVIII wieku.

Silne przetarcia powierzchni malatury, mocno ściemniały werniks.

Obrazy zamieszczone na zapleckach stalli w prezbiterium zostały wykonane w pierwszej połowie XIX wieku. Święty Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Jezusa, dlatego przedstawiany jest razem z Dzieciątkiem. Ukazywany jest jako dojrzały mężczyzna lub starzec.

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Paulina Kluz, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-22