Św. Józef z Dzieciątkiem

olej na płótnie
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem został namalowany przez J. Walatka w 1934 roku.

Obraz w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Józefa ukazanego w półpostaci. Święty zwrócony jest frontalnie, z pochyloną głową skierowaną w prawo. W lewej, ugiętej z przodu ręce trzyma gałązkę lilii, prawą podtrzymuje Dzieciątko. Twarz ma pociągłą, o starczych rysach, migdałowatych oczach, garbatym nosie i wąskich ustach, okoloną siwą brodą oraz krótkimi włosami. Ubrany jest w żółtą tunikę oraz fioletowy płaszcz z pomarańczową podszewką zarzucony na ramiona, opadający na ręce oraz z przodu postaci. Dzieciątko w pozycji siedzącej, zwrócone w trzech czwartych w lewo, z głową ukazaną frontalnie. Prawą rączkę unosi w geście błogosławieństwa, lewa jest ugięta. Twarz ma owalną o dużych, migdałowatych oczach, prostym nosie i pełnych ustach, okoloną jasnymi, krótkimi włosami. Ubrane jest w białą tunikę ze złoconą lamówką oraz czerwony płaszcz przewiązany w partii bioder i nóg. Postacie ukazane są na brązowym tle, rozjaśnionym wokół ich głów. Obraz ujęty jest złoconą ramą dekorowaną ornamentem roślinnym. W lewym dolnym rogu sygnatura „Cop. J. Walatek 934r”.

Obraz św. Józefa jest kopią innego obrazu (jak wskazuje podpis). Przypomina dewocjonalne obrazki popularne w XIX i XX wieku, być może powstał na wzór jednego z nich.

Liczne przetarcia i ubytki warstwy malarskiej.

Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem został namalowany przez J. Walatka w 1934 roku. Święty Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Jezusa, dlatego przedstawiany jest razem z Dzieciątkiem. Jego atrybutem jest lilia, gdyż żył w czystości.

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Paulina Kluz, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-13