Św. Józef z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Tokarnia
Miejscowość
Tokarnia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Pcim
Parafia
Parafia Matki Boskiej Śnieżnej
Tagi
malarstwo XX wieku sztuka pierwszej połowy XX wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/14662
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1934 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem został namalowany przez J. Walatka w 1934 roku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Józefa ukazanego w półpostaci. Święty zwrócony jest frontalnie, z pochyloną głową skierowaną w prawo. W lewej, ugiętej z przodu ręce trzyma gałązkę lilii, prawą podtrzymuje Dzieciątko. Twarz ma pociągłą, o starczych rysach, migdałowatych oczach, garbatym nosie i wąskich ustach, okoloną siwą brodą oraz krótkimi włosami. Ubrany jest w żółtą tunikę oraz fioletowy płaszcz z pomarańczową podszewką zarzucony na ramiona, opadający na ręce oraz z przodu postaci. Dzieciątko w pozycji siedzącej, zwrócone w trzech czwartych w lewo, z głową ukazaną frontalnie. Prawą rączkę unosi w geście błogosławieństwa, lewa jest ugięta. Twarz ma owalną o dużych, migdałowatych oczach, prostym nosie i pełnych ustach, okoloną jasnymi, krótkimi włosami. Ubrane jest w białą tunikę ze złoconą lamówką oraz czerwony płaszcz przewiązany w partii bioder i nóg. Postacie ukazane są na brązowym tle, rozjaśnionym wokół ich głów. Obraz ujęty jest złoconą ramą dekorowaną ornamentem roślinnym. W lewym dolnym rogu sygnatura „Cop. J. Walatek 934r”.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz św. Józefa jest kopią innego obrazu (jak wskazuje podpis). Przypomina dewocjonalne obrazki popularne w XIX i XX wieku, być może powstał na wzór jednego z nich.
Święty Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Jezusa, dlatego przedstawiany jest razem z Dzieciątkiem. Jego atrybutem jest lilia, gdyż żył w czystości.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Liczne przetarcia i ubytki warstwy malarskiej.

Streszczenie

Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem został namalowany przez J. Walatka w 1934 roku. Święty Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Jezusa, dlatego przedstawiany jest razem z Dzieciątkiem. Jego atrybutem jest lilia, gdyż żył w czystości.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-13

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności