Widok na Bazylikę Grobu Bożego w Jerozolimie

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Nowy Targ
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Nowy Targ
Parafia
Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Tagi
bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie malarstwo XX wieku Wiktor Ignacy Gutowski
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/22413
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1934 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Nowy Targ
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz namalował Wiktor Ignacy Gutowski w 1934 roku, w czasie gdy był nauczycielem rysunku w nowotarskim gimnazjum.

Opis

Obraz w kształcie leżącego prostokąta przedstawiający widok na bazylikę Grobu Bożego w Jerozolimie. Na pierwszym planie liczne budynki z małymi oknami w kształcie stojących prostokątów, nakryte kopułami lub cztero– i dwuspadowymi, czerwonymi daszkami. W oddali widoczna ciemna kopuła bazyliki Grobu Bożego. W górnej części kompozycji jednolite, błękitne niebo. Kolorystyka jasna, pastelowa. W prawym dolnym narożu inskrypcja „Jerozolima. Widok na Golgotę / i kopułę Bazyliki Grobu Chrystusowego / W[iktor] I[gnacy] Gutowski 1934.”

Zarys problematyki artystycznej

Autorem obrazu jest Wiktor Gutowski (1884-1971). Malarstwo studiował w pracowni Leona Wyczółkowskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, następnie naukę kontynuował w Kunstgewerbeschule w Wiedniu. Po raz pierwszy swoje obrazy przedstawiał na wystawach we Lwowie i w Krakowie w 1918 roku. Od 1920 (lub 1921) roku był nauczycielem rysunku w nowotarskim Gimnazjum im. Seweryna Goszczyńskiego. W 1958 roku przeszedł na emeryturę i przeprowadził się do Krakowa. Brał udział w walkach o niepodległość Polski w III Brygadzie Legionów, m.in. na Lubelszczyźnie i Wołyniu. Okres ten wpłynął na jego twórczość artystyczną, która charakteryzowała się przedstawianiem scen ilustrujących elementy życia żołnierskiego czy widoków zniszczeń wojennych. Do jego prac należą również liczne pejzaże, martwe natury i dzieła o tematyce sakralnej (w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu znajdują się namalowane przez niego stacje Drogi krzyżowej).

Literatura

http://www.album.nowytarg.pl/pl/node/30 [dostęp z dn. 10.04.2019]

http://www.znp.ugnowytarg.pl/doc/tajne_nauczanie.pdf [dostęp z dn. 10.04.2019]

http://www.nowytarg.pl/dane.php?cid=926 [dostęp z dn. 10.04.2019]

Streszczenie

Obraz namalował Wiktor Ignacy Gutowski w 1934 roku, w czasie gdy był nauczycielem rysunku w nowotarskim gimnazjum. Przedstawia widok na bazylikę Grobu Bożego w Jerozolimie.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Widok na Bazylikę Grobu Bożego w Jerozolimie", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/widok-na-bazylike-grobu-bozego-w-jerozolimie

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności