Ołtarz architektoniczny, dwukondygnacyjny, jednoosiowy, ze zwieńczeniem. Ołtarz prostopadłościenny, z drewnianą mensą i kamiennym portatylem, ujęty po bokach parą pilastrów, z antepedium dekorowanym płyciną z płaskorzeźbionym krzyżem równoramiennym z motywami lilii między ramionami, wpisanym w okrąg. Pierwsza kondygnacja nastawy w formie jednoprzelotowego łuku triumfalnego, którego półkolista arkada wsparta jest na parze kolumn o kanelowanych trzonach. Całość ujmują dwie pary spiętrzonych pilastrów oraz para spływów wolutowych, a wieńczy wydatny gzyms. Druga kondygnacja ujęta po bokach parą i kolumn wspierających wyłamujące się ponad nimi, przerwane w partii architrawu i fryzu belkowanie. Dodatkowo ta część retabulum jest flankowana parą spływów wolutowych. Zwieńczenie w formie trójkątnego przyczółka. Pola pilastrów zdobione motywem stylizowanej wici roślinnej, w kapitelach kolumn uskrzydlone główki anielskie. Podłucze arkady pierwszej kondygnacji ujęte koronkowym fryzem arkadkowym. W polu zwieńczenia płaskorzeźbiona gołębica Ducha Świętego na tle promienistej glorii. Po bokach para płomienistych wazonów, w szczycie krzyż.
W polu pierwszej kondygnacji obraz w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego półkoliście, z wizerunkiem św. Józefa. W polu drugiej kondygnacji zamknięty półkoliście obraz św. Kazimierza. Struktura marmoryzowana w odcieniach brązu i niebieskości, detal architektoniczny i ornamentyka złocone i srebrzone.
Wykonana pod koniec XIX lub na początku XX wieku struktura ołtarza prezentuje styl neobarokowy, nawiązujący do epoki zarówno architektoniczną formą nastawy, z typowymi dla niej układami detali architektonicznych, jak również ornamentyką w formie stylizowanych wici roślinnych oraz sposobem wykończenia powierzchni za pomocą chętnie stosowanej w XVIII wieku marmoryzacji.
Dobry.
Wykonana pod koniec XIX lub na początku XX wieku struktura ołtarza prezentuje styl neobarokowy, nawiązujacy do epoki zarówno architektoniczną formą nastawy, jak i sposobem jej wykończenia.
Paulina Chełmecka, "Św. Józef ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-20