Św. Joachim

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Kalwaria Zebrzydowska
Miejscowość
Brody
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kalwaria Zebrzydowska
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
św. Joachim
Miejsce przechowywania
nawa główna
Identyfikator
DZIELO/00941
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Opis

Obraz w kształcie stojącego owalu z przedstawieniem św. Joachima. Na osi kompozycji święty ukazany w pozie stojącej do wysokości kolan, zwrócony delikatnie w lewo. Prawą rękę ma złożoną na piersi, w lewej trzyma szuflę pasterską, a pod ręką księgę. Głowa zwrócona jest w prawo, okolona długą i siwą brodą oraz krótkimi, lekko kręconymi włosami. Twarz o długim i prostym nosie oraz pełnych ustach. Oczy migdałowe, ciemne, nad nimi proste i ciemne brwi. Wokół głowy ma złoty nimb. Odziany jest w niebieską suknię, przewiązaną w pasie białą szarfą, przez prawe ramie przerzucony jest biały płaszcz. Tło jednolite, ciemnobrązowe. Rama drewniana, fornirowana, politurowana.

Zarys problematyki artystycznej

Według tekstów apokryficznych św. Joachim wywodził się z zamożnej rodziny z Galilei, był mężem św. Anny i ojcem Najświętszej Marii Panny. Małżeństwo przez wiele lat nie mogło doczekać się potomstwa. Po tym jak został wyrzucony ze świątyni przez kapłanów podczas składania ofiar Joachim udał się w góry ze swoją trzodą. Dlatego na obrazie w Brodach trzyma w dłoni kij pasterski. W ikonografii przedstawiany jest jako dojrzały mężczyzna lub starzec. Kij o charakterystycznym zakończeniu jest jednym z podstawowych atrybutów św. Joachima obok pary gołębi, owieczki lub anioła (kij został ukazany m.in. na grafice Johanna Georga Bergmüllera z około 1730 roku). Atrybut ten występuje jeszcze tylko w ikonografii Chrystusa Dobrego Pasterza. Obraz św. Joachima należy do cyklu wizerunków rodziny Najświętszej Marii Panny umieszczonego w nawie głównej kościoła w Brodach. Pozostałe obrazy przedstawiają: św. Annę, Zachariasza i św. Elżbietę, św. Józefa – oblubieńca Marii, a także kilka postaci ze Starego Testamentu: Jakuba (który opuścił swój kraj, podobnie jak Chrystus niebo), króla Dawida (jest prefiguracją Syna Boga, bo zwyciężył Goliata, co zwiastuje triumf Chrystusa nad szatanem) i Abrahama (ofiara Abrahama jest zapowiedzią ofiary krzyżowej). Część z obrazów została wymieniona na nowe, ale prawdopodobnie powielają one pierwotne tematy przedstawień.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dostateczny, spękana warstwa malarska, spłowiały werniks, zabrudzenie powierzchni.

Streszczenie

Obraz św. Joachima z XVIII wieku należy do cyklu wizerunków, przedstawiających rodzinę Najświętszej Marii Panny oraz kilka postaci ze Starego Testamentu, będących prefiguracją Chrystusa, tj. Jakuba, Dawida i Abrahama. Obrazy znajdują się w nawie głównej kościoła w Brodach.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Joachim", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-joachim-12

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności