Obraz w kształcie stojącego owalu z przedstawieniem św. Joachima. Na osi kompozycji święty ukazany w pozie stojącej do wysokości kolan, zwrócony delikatnie w lewo. Prawą rękę ma złożoną na piersi, w lewej trzyma szuflę pasterską, a pod ręką księgę. Głowa zwrócona jest w prawo, okolona długą i siwą brodą oraz krótkimi, lekko kręconymi włosami. Twarz o długim i prostym nosie oraz pełnych ustach. Oczy migdałowe, ciemne, nad nimi proste i ciemne brwi. Wokół głowy ma złoty nimb. Odziany jest w niebieską suknię, przewiązaną w pasie białą szarfą, przez prawe ramie przerzucony jest biały płaszcz. Tło jednolite, ciemnobrązowe. Rama drewniana, fornirowana, politurowana.
Według tekstów apokryficznych św. Joachim wywodził się z zamożnej rodziny z Galilei, był mężem św. Anny i ojcem Najświętszej Marii Panny. Małżeństwo przez wiele lat nie mogło doczekać się potomstwa. Po tym jak został wyrzucony ze świątyni przez kapłanów podczas składania ofiar Joachim udał się w góry ze swoją trzodą. Dlatego na obrazie w Brodach trzyma w dłoni kij pasterski. W ikonografii przedstawiany jest jako dojrzały mężczyzna lub starzec. Kij o charakterystycznym zakończeniu jest jednym z podstawowych atrybutów św. Joachima obok pary gołębi, owieczki lub anioła (kij został ukazany m.in. na grafice Johanna Georga Bergmüllera z około 1730 roku). Atrybut ten występuje jeszcze tylko w ikonografii Chrystusa Dobrego Pasterza. Obraz św. Joachima należy do cyklu wizerunków rodziny Najświętszej Marii Panny umieszczonego w nawie głównej kościoła w Brodach. Pozostałe obrazy przedstawiają: św. Annę, Zachariasza i św. Elżbietę, św. Józefa – oblubieńca Marii, a także kilka postaci ze Starego Testamentu: Jakuba (który opuścił swój kraj, podobnie jak Chrystus niebo), króla Dawida (jest prefiguracją Syna Boga, bo zwyciężył Goliata, co zwiastuje triumf Chrystusa nad szatanem) i Abrahama (ofiara Abrahama jest zapowiedzią ofiary krzyżowej). Część z obrazów została wymieniona na nowe, ale prawdopodobnie powielają one pierwotne tematy przedstawień.
Dostateczny, spękana warstwa malarska, spłowiały werniks, zabrudzenie powierzchni.
Obraz św. Joachima z XVIII wieku należy do cyklu wizerunków, przedstawiających rodzinę Najświętszej Marii Panny oraz kilka postaci ze Starego Testamentu, będących prefiguracją Chrystusa, tj. Jakuba, Dawida i Abrahama. Obrazy znajdują się w nawie głównej kościoła w Brodach.
Maria Działo, "Św. Joachim", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-joachim-12