Św. Jan Nepomucen

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Kalwaria Zebrzydowska
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kalwaria Zebrzydowska
Parafia
Św. Józefa
Tagi
malarstwo religijne św. Jan Nepomucen
Miejsce przechowywania
prawa ściana nawy
Identyfikator
DZIELO/14395
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX/XX wiek (?)
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 117 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 135 cm
Szerokość bez ramy – 105 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz przedstawiający św. Jana Nepomucena został przywieziony ze Śląska w latach pięćdziesiątych XX wieku przez księdza Czesława Pacygę.

Opis

Obraz w kształcie prostokąta z profilowaną ramą, dekorowaną pasem palmetek i ornamentem geometrycznym. W centralnym polu pełnopostaciowa sylwetka św. Jana Nepomucena ubranego w strój kapłański (czarna sutanna, biała rokieta, futrzany mucet i czarny biret) z nieodłącznymi atrybutami: gałązką palmową w lewej dłoni, symbolizującą męczeńska śmierć i krucyfiksem w prawej. Ma oalną, delikatną twarz z ciemnymi oczami, wąskim nosem i niewielkimi ustami. Krótkie włosy sięgają karku, twarz okala ciemnobrązowa broda. Nienaturalnie wyeksponowana na pierwszy plan postać świętego stoi nad brzegiem rzeki Wełtawy, mając za sobą panoramę Pragi (most Karola, Hradczany) oraz nieco zachmurzone niebo.
Kolorystyka obrazu jasna, barwy ciepłe, tonacja lekko pastelowa.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, niewielkie spękania i zabrudzenia warstwy malarskiej.

Streszczenie

Pochodzący z przełomu XIX i XX wieku obraz przedstawiający św. Jana Nepomucena został przywieziony ze Śląska w latach pięćdziesiątych XX wieku przez księdza Czesława Pacygę. Święty Jan Nepomucen był kanonikiem kolegiaty św. Idziego w Pradze. Wmieszany w walkę arcybiskupa Pragi z królem Wacławem, nie chcąc wyjawić tajemnicy spowiedzi, zginął zrzucony z widniejącego w tle obrazu mostu Karola do Wełtawy w 1393 roku.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Księga fundacji kościółka św. Józefa w Kalwaryi Zebrzydowskiej założona w roku 1887.

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Św. Jan Nepomucen", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-nepomucen-12

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności