Obraz przedstawiający św. Jana Nepomucena został przywieziony ze Śląska w latach pięćdziesiątych XX wieku przez księdza Czesława Pacygę.
Obraz w kształcie prostokąta z profilowaną ramą, dekorowaną pasem palmetek i ornamentem geometrycznym. W centralnym polu pełnopostaciowa sylwetka św. Jana Nepomucena ubranego w strój kapłański (czarna sutanna, biała rokieta, futrzany mucet i czarny biret) z nieodłącznymi atrybutami: gałązką palmową w lewej dłoni, symbolizującą męczeńska śmierć i krucyfiksem w prawej. Ma oalną, delikatną twarz z ciemnymi oczami, wąskim nosem i niewielkimi ustami. Krótkie włosy sięgają karku, twarz okala ciemnobrązowa broda. Nienaturalnie wyeksponowana na pierwszy plan postać świętego stoi nad brzegiem rzeki Wełtawy, mając za sobą panoramę Pragi (most Karola, Hradczany) oraz nieco zachmurzone niebo.
Kolorystyka obrazu jasna, barwy ciepłe, tonacja lekko pastelowa.
Dobry, niewielkie spękania i zabrudzenia warstwy malarskiej.
Pochodzący z przełomu XIX i XX wieku obraz przedstawiający św. Jana Nepomucena został przywieziony ze Śląska w latach pięćdziesiątych XX wieku przez księdza Czesława Pacygę. Święty Jan Nepomucen był kanonikiem kolegiaty św. Idziego w Pradze. Wmieszany w walkę arcybiskupa Pragi z królem Wacławem, nie chcąc wyjawić tajemnicy spowiedzi, zginął zrzucony z widniejącego w tle obrazu mostu Karola do Wełtawy w 1393 roku.
Agata Felczyńska , "Św. Jan Nepomucen", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-nepomucen-12