Drążona z tyłu, całopostaciowa figura św. Jana Ewangelisty stojącego frontalnie w lekkim kontrapoście. Twarz owalna o delikatnych rysach. Włosy brązowe, długie, mocno falowane. Święty jest ubrany w długą, złoconą suknię przewiązaną w pasie, na ramiona ma narzucony srebrzony, długi płaszcz spięty pod szyją. Prawa ręka w geście błogosławieństwa, w lewej dłoni złocony kielich ze srebrną hostią.
Święty Jan Ewangelista należał do grona 12 uczniów Jezusa. Najprawdopodobniej urodził się w Betsaidzie, był synem Zebedeusza i Salome oraz bratem jednego z apostołów, Jakuba Starszego. Podobnie, jak św. Piotr i św. Andrzej był rybakiem nad jeziorem Genezaret, gdzie wszyscy trzej zostali powołani przez Jezusa podczas wspólnego połowu. Według tradycji był najmłodszym i umiłowanym uczniem Mistrza, stąd w ikonografii przedstawiany jest jako młodzieniec pozbawiony zarostu. Obok św. Piotra i św. Jakuba, św. Jan należał do grupy wybranych uczniów Jezusa – świadków przemienienia na górze Tabor czy modlitwy w Ogrójcu. Jako jedyny z apostołów towarzyszył mu także podczas śmierci na krzyżu. Pozostawił najobszerniejsze świadectwo jego ziemskiej działalności w postaci Ewangelii, trzech listów i tekstu Apokalipsy. Jako jedyny z apostołów nie zginął śmiercią męczeńską, lecz dożył późnej starości i zmarł w Efezie w czasach panowania cesarza Trajana. Święty Jan stosunkowo rzadko jest przedstawiany z kielichem eucharystycznym, częściej w jego rękach pojawia się kielich z wężem odnoszący się do próby otrucia go, jest także ukazywany w towarzystwie orła w nawiązaniu do spisanej przez niego Ewangelii.
Bardzo dobry, po konserwacji.
W zwieńczeniu jednego z ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Klikuszowej znajduje się figura św. Jana Ewangelisty, ukazanego z kielichem eucharystycznym w dłoni. Rzeźba, podobnie jak retabulum, w którym się znajduje, powstała na przełomie XVII i XVIII wieku.
Paulina Chełmecka, "Św. Jan Ewangelista", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-ewangelista-33