Św. Jan Ewangelista

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Klikuszowa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Nowy Targ
Parafia
Św. Marcina
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny, przytęczowy, Najświętszego Serca Jezusa
Identyfikator
DZIELO/10567
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
między czwartą ćwiercią XVII wieku a pierwszą ćwiercią XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, cięcie, rzeźbienie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Drążona z tyłu, całopostaciowa figura św. Jana Ewangelisty stojącego frontalnie w lekkim kontrapoście. Twarz owalna o delikatnych rysach. Włosy brązowe, długie, mocno falowane. Święty jest ubrany w długą, złoconą suknię przewiązaną w pasie, na ramiona ma narzucony srebrzony, długi płaszcz spięty pod szyją. Prawa ręka w geście błogosławieństwa, w lewej dłoni złocony kielich ze srebrną hostią.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Jan Ewangelista należał do grona 12 uczniów Jezusa. Najprawdopodobniej urodził się w Betsaidzie, był synem Zebedeusza i Salome oraz bratem jednego z apostołów, Jakuba Starszego. Podobnie, jak św. Piotr i św. Andrzej był rybakiem nad jeziorem Genezaret, gdzie wszyscy trzej zostali powołani przez Jezusa podczas wspólnego połowu. Według tradycji był najmłodszym i umiłowanym uczniem Mistrza, stąd w ikonografii przedstawiany jest jako młodzieniec pozbawiony zarostu. Obok św. Piotra i św. Jakuba, św. Jan należał do grupy wybranych uczniów Jezusa – świadków przemienienia na górze Tabor czy modlitwy w Ogrójcu. Jako jedyny z apostołów towarzyszył mu także podczas śmierci na krzyżu. Pozostawił najobszerniejsze świadectwo jego ziemskiej działalności w postaci Ewangelii, trzech listów i tekstu Apokalipsy. Jako jedyny z apostołów nie zginął śmiercią męczeńską, lecz dożył późnej starości i zmarł w Efezie w czasach panowania cesarza Trajana. Święty Jan stosunkowo rzadko jest przedstawiany z kielichem eucharystycznym, częściej w jego rękach pojawia się kielich z wężem odnoszący się do próby otrucia go, jest także ukazywany w towarzystwie orła w nawiązaniu do spisanej przez niego Ewangelii.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo dobry, po konserwacji.

Streszczenie

W zwieńczeniu jednego z ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Klikuszowej znajduje się figura św. Jana Ewangelisty, ukazanego z kielichem eucharystycznym w dłoni. Rzeźba, podobnie jak retabulum, w którym się znajduje, powstała na przełomie XVII i XVIII wieku.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Jan Ewangelista", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-ewangelista-33

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności