Rzeźba wykonana do starszego ołtarza, wtórnie umieszczona w ołtarzu sprawionym w 1864 roku.
Rzeźba pełnoplastyczna, przyścienna; przedstawienie św. Jana Ewangelisty ukazanego w całej postaci, stojącego w lekkim kontrapoście, z prawą nogą ugiętą w kolanie, zwróconego lekko w prawo i zapatrzonego przed siebie. Ręce ugięte w łokciach, prawa z dłonią wzniesioną ku górze, lewa z dłonią na wysokości brzucha. Twarz młodzieńcza, o jasnej karnacji i delikatnych rysach, z wysokim czołem, bez zarostu, okolona włosami sięgającymi po bokach do uszu, a z tyłu spływającymi na plecy. Ubrana w długą luźną, przepasaną w talii suknię z długimi szerokimi rękawami, osłania przód postaci.
Tworzy parę z rzeźbą Matki Boskiej Bolesnej po przeciwległej stronie retabulum, a wraz z obrazem ołtarzowym Grupę Ukrzyżowania. Nie można wykluczyć, że pochodzi z belki tęczowej.
Dobry.
Rzeźba drewniana, polichromowana i złocona; pełnoplastyczna, przyścienna wyobrażająca św. Jana Ewangelistę. Wykonana na początku XVIII wieku przez nieokreślonego rzeźbiarza małopolskiego.
Andrzej Włodarek, "Św. Jan Ewangelista", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-ewangelista-31