Drążona z tyłu, całopostaciowa figura św. Jana Chrzciciela stojącego frontalnie. Głowa lekko w trzech czwartych zwrócona w prawo, delikatnie odchylona do tyłu. Twarz owalna o wyrazistych rysach, z brązowym, krótkim, kręconym zarostem. Włosy brązowe, półdługie, mocno falowane, z przedziałkiem pośrodku. Święty ubrany w sięgającą kolan, złoconą skórę przewiązaną w pasie, na ramiona ma narzucony srebrzony, sięgający kolan płaszcz. W prawej dłoni trzyma brązowy krzyż na długim drzewcu, ze srebrzoną wąską szarfą. W lewej dłoni podtrzymuje zamkniętą, złoconą księgę z leżącym na niej srebrzonym barankiem.
Święty Jan Chrzciciel jako ostatni z proroków i bezpośredni poprzednik Jezusa uważany jest za postać jednoczącą Stary i Nowy Testament. Był jedynym, późno urodzonym dzieckiem Zachariasza i krewnej Marii – Elżbiety. Jego narodziny zwiastował Zachariaszowi archanioł Gabriel. Według legendy anioł wyprowadził młodego Jana na pustynię i ofiarował mu szatę ze skóry zwierzęcej, która miała się w cudowny sposób zrosnąć z jego ciałem. Płaszcz okrywający nagą sylwetkę ukazanego na obrazie świętego jest podszyty futrem i stanowi także odzwierciedlenie słów Ewangelii (Mt 3, 4; Mk 1, 6). Pustelniczy żywot wiódł ów prorok do momentu, kiedy rozpoczął działalność pokutnego kaznodziei i chrzciciela (Łk 1, 80). Prezentowana scena odnosi się do kazań do ludu, podczas których wzywał do nawrócenia (Mt 3, 1; Łk 3, 3; J 1 ,19). Leżący na trzymanej przez świętego księdze baranek nawiązuje do świadectwa Jana o Chrystusie, jakie zawarte zostało także na wstędze oplatającej trzymany przez niego krzyż: „Oto baranek Boży, który gładzi grzechy świata” (J 1, 29).
Bardzo dobry, po konserwacji.
Zdobiąca jeden z ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Klikuszowej figura przedstawiająca św. Jana Chrziciela, powstała na przełomie XVII i XVIII wieku.
Paulina Chełmecka, "Św. Jan Chrzciciel", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-chrzciciel-19