Św. Jan Chrzciciel

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Klikuszowa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Nowy Targ
Parafia
Św. Marcina
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny, przytęczowy, Najświętszego Serca Jezusa
Identyfikator
DZIELO/10566
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
między czwartą ćwiercią XVII wieku a pierwszą ćwiercią XVIII wieku
Technika i materiał
drewno; cięcie, rzeźbienie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Drążona z tyłu, całopostaciowa figura św. Jana Chrzciciela stojącego frontalnie. Głowa lekko w trzech czwartych zwrócona w prawo, delikatnie odchylona do tyłu. Twarz owalna o wyrazistych rysach, z brązowym, krótkim, kręconym zarostem. Włosy brązowe, półdługie, mocno falowane, z przedziałkiem pośrodku. Święty ubrany w sięgającą kolan, złoconą skórę przewiązaną w pasie, na ramiona ma narzucony srebrzony, sięgający kolan płaszcz. W prawej dłoni trzyma brązowy krzyż na długim drzewcu, ze srebrzoną wąską szarfą. W lewej dłoni podtrzymuje zamkniętą, złoconą księgę z leżącym na niej srebrzonym barankiem.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Jan Chrzciciel jako ostatni z proroków i bezpośredni poprzednik Jezusa uważany jest za postać jednoczącą Stary i Nowy Testament. Był jedynym, późno urodzonym dzieckiem Zachariasza i krewnej Marii – Elżbiety. Jego narodziny zwiastował Zachariaszowi archanioł Gabriel. Według legendy anioł wyprowadził młodego Jana na pustynię i ofiarował mu szatę ze skóry zwierzęcej, która miała się w cudowny sposób zrosnąć z jego ciałem. Płaszcz okrywający nagą sylwetkę ukazanego na obrazie świętego jest podszyty futrem i stanowi także odzwierciedlenie słów Ewangelii (Mt 3, 4; Mk 1, 6). Pustelniczy żywot wiódł ów prorok do momentu, kiedy rozpoczął działalność pokutnego kaznodziei i chrzciciela (Łk 1, 80). Prezentowana scena odnosi się do kazań do ludu, podczas których wzywał do nawrócenia (Mt 3, 1; Łk 3, 3; J 1 ,19). Leżący na trzymanej przez świętego księdze baranek nawiązuje do świadectwa Jana o Chrystusie, jakie zawarte zostało także na wstędze oplatającej trzymany przez niego krzyż: „Oto baranek Boży, który gładzi grzechy świata” (J 1, 29).

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo dobry, po konserwacji.

Streszczenie

Zdobiąca jeden z ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Klikuszowej figura przedstawiająca św. Jana Chrziciela, powstała na przełomie XVII i XVIII wieku.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Jan Chrzciciel", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-chrzciciel-19

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności