Św. Jan Chrzciciel

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Stryszawa
Miejscowość
Lachowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Św. Piotra i św. Pawła
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny lewy
Identyfikator
DZIELO/03211
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek (?)
Technika i materiał
olej na desce
Wymiary podstawowe
szerokość – 78 cm
wysokość – 20 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Obraz w kształcie leżącego prostokąta zamkniętego po bokach łukami półkolistymi z uskokiem; w złoconej, profilowanej ramie. W centrum kompozycji przedstawienie św. Jana Chrzciciela na pustkowiu, na tle być jaskini (?), między dwiema postaciami starszych mężczyzn trzymających księgi. Święty Jan ukazany w pozycji siedzącej, w skręcie, z prawą nogą zgiętą i lewą odwiedzioną do boku, z lewą ręką wyciągniętą w przeciwnym kierunku. Tors ma nagi, wokół bioder owinięty czerwony płaszcz. Mężczyzna z prawej strony kompozycji siedzi, patrzy na świętego Jana i podnosi do góry prawą rękę. Jest ubrany w bladoróżową tunikę i czerwony płaszcz. Mężczyzna z lewej strony klęczy w długiej, bladoróżowej sukni. Ma ogoloną głowę i długą brodę. Scena rozgrywa się na tle szerokiego krajobrazu, z widocznymi pniami drzew. Kolorystyka ciemna, ciepła.

Zarys problematyki artystycznej

Jan Chrzciciel, jeden z najbardziej popularnych świętych, ukazany został jako młody mężczyzna, w szacie ze skóry oraz boso. Obok niego stoi baranek będący nawiązaniem do słów, które święty miał wypowiedzieć: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata” (J 1,29), odnoszących się do Chrystusa. Jan w młodości wyprowadzony przez anioła na pustynię i obdarowany zwierzęcą skórą żył jak pustelnik. Ukończywszy 30 lat został kaznodzieją i chrzcicielem – ochrzcił również Jezusa. To wydarzenie stało się popularnym tematem przedstawień w sztuce chrześcijańskiej.
Obraz w predelli ołtarza bocznego jest z znacznym stopniu zniszczony. Można rozpoznać trzymany przez Jana Chrzciciela w prawej ręce krzyż, jednak nie sposób odgadnąć, co trzyma w drugiej. Nie wiadomo również, kim są starsi mężczyźni siedzący po obu stronach przedstawienia. Jednak ujęcie, silny skręt ciała św. Jana oraz kolorystyka mogą wskazywać, że jest to dzieło osiemnstowieczne.
Obraz w zwieńczeniu ołtarza ze sceną Nawiedzenia został z pewnością namalowany przez tego samego artystę. Wskazuje na to podobna gama kolorystyczna, sposób ukazania szat oraz ujęcie twarzy postaci.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Znacznie zniszczony, pociemnienie i spękania warstwy malarskiej.

Streszczenie

Umieszczony w predelli bocznego ołtarza obraz z przedstawieniem św. Jana Chrzciciela między dwoma starszymi mężczyznami pochodzi najpewniej z XVIII wieku. Nie wiadomo jak znalazł się w ołtarzu, jednak z pewnością jest dziełem tego samego artysty, który namalował znajdującą się w zwieńczeniu scenę Nawiedzenia.

Bibliografia

Szablowski Jerzy, "Zabytki sztuki w Polsce. Inwentarz topograficzny, t. 3: Powiat żywiecki", Warszawa 1948
Kutaś Paweł, "Lachowice. Kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła", Zakrzów 2010
Harasimczyk Jerzy Henryk , "Lachowice. Przewodnik historyczny", Krosno 2003
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
"Żywoty świętych pańskich na wszystkie dnie roku podług najwiarygodniejszych źródeł wyjętych z dzieł ojców i doktorów kościoła św.", Mikołów-Warszawa 1905

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Jan Chrzciciel", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-chrzciciel-10

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności