Św. Franciszek obejmujący Chrystusa na krzyżu

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Bodzanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wieliczka
Parafia
Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła
Tagi
amplexus Bartolomé Esteban Murillo Chrystus Ukrzyżowany oleodruk
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/00777
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
oleodruk na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 68 cm
wysokość – 94 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 74 cm
Szerokość bez ramy – 49 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Oleodruk z przedstawieniem św. Franciszka obejmującego Chrystusa na krzyżu powstał w XIX wieku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta, przedstawiający św. Franciszka obejmującego Chrystusa na krzyżu. Jezus przybity do krzyża znajdującego się w centrum kompozycji. Ukazany frontalnie, przechylony w prawą stronę, obejmuje ręką św. Franciszka, nogi ma lekko ugięte w kolanach, stopy skrzyżowane w układzie prawa na lewą. Twarz ma pociągłą, z oczami skierowanymi w dół, prostym nosem, okoloną krótką brodą oraz włosami sięgającymi ramion. Na głowie ma koronę cierniową. Ciało szczupłe i umięśnione, z krwawiącymi ranami. Biodra przewiązane krótkim, białym perizonium. Święty Franciszek ukazany w pozycji stojącej, z profilu, z uniesioną głową, prawą nogę wspiera na kuli, obiema rękami obejmuje ciało Chrystusa. Twarz ma szczupłą, z oczami skierowanymi w górę, prostym nosem i pełnymi ustami, okoloną ciemnym zarostem i krótkimi włosami, na głowie tonsura. Ubrany jest w brązowy habit z kapturem, przepasany sznurem. Na dłoniach ma stygmaty. Po lewej stronie Chrystusa nadlatująca para aniołków podtrzymujących otwartą księgę. Scena ukazana na tle pejzażu, z widoczną w oddali panoramą miasta. Niebo szaro-niebieskie, zachmurzone. Obraz ujęty drewnianą, złoconą ramą zdobioną stylizowanym ornamentem roślinnym.

Zarys problematyki artystycznej

Oleodruk został wykonany według obrazu Bartoloméa Estebana Murilla „Święty Franciszek obejmujący Chrystusa na krzyżu” z około 1668 roku, który obecnie znajduje się w Museo de Bellas Artes w Sewilli. Oleodruki wykonywane były techniką oleografii, która miała naśladować obrazy olejne. Ta forma reprodukcji była bardzo popularna w XIX wieku i nie odznaczała się wysoką wartością artystyczną.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Oleodruk z przedstawieniem św. Franciszka obejmującego Chrystusa na krzyżu powstał w XIX wieku. Został wykonany według obrazu Bartoloméa Estebana Murilla z około 1668 roku, który obecnie znajduje się w Museo de Bellas Artes w Sewilli.

Bibliografia

"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Franciszek obejmujący Chrystusa na krzyżu", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-franciszek-obejmujacy-chrystusa-na-krzyzu

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności