Św. Barbara

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Krzyszkowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Mogilany
Parafia
Św. Anny
Tagi
malarstwo XIX wieku
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/21462
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1888 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz św. Barbary został zamontowany do ołtarza głównego w 1888 roku.

Opis

Obraz o fantazyjnej formie zbliżonej do trapezu, od góry zamknięty łukiem odcinkowym z uskokiem, o wklęsłych bokach i dolnej krawędzi. W centrum kompozycji św. Barbara ukazana frontalnie, w półpostaci. Głowa lekko przechylona w prawo. W lewej opuszczonej ręce trzyma rękojeść miecza skierowanego w dół, w prawej podtrzymuje księgę, na której stoi kielich z hostią. Twarz ma owalną, o regularnych rysach, owalnych oczach skierowanych w górę, prostych łukach brwiowych, wąskim prostym nosie oraz małych ustach. Włosy upięte po bokach głowy. Na głowie ma koronę otwartą. Ubrana jest w niebieską suknię o złoconej lamówce oraz czerwony płaszcz zarzucony na ramiona i zapięty na piersi klamrą w formie kwiatu. Z tyłu głowy widoczny biały welon. Głowę świętej otacza nimb. Postać ukazana na cieniowanym, brązowym tle, rozjaśnionym w górnej części obrazu.

Zarys problematyki artystycznej

Święta Barbara była córką bogatego poganina, w tajemnicy przed ojcem przyjęła chrześcijaństwo i złożyła śluby czystości, za co ten zamknął ją w wieży. Następnie została postawiona przed sądem i skazana na ścięcie. Święta w ikonografii jest przedstawiana w koronie i zdobnej sukni, co ma związek z pozycją społeczną jej rodziny. Atrybutem św. Barbary jest kielich z hostią, gdyż przed śmiercią, w zamknięciu, anioł przyniósł jej Komunię Świętą oraz miecz, jako narzędzie jej męki.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz św. Barbary został zamontowany do ołtarza głównego w 1888 roku. Przedstawia świętą w bogatym stroju z koroną na głowie oraz z jej atrybutami - kielichem z hostią i mieczem.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Zawiski Mieczysław, "Dzieje parafii pod wezwaniem świętej Anny w Krzyszkowicach w latach 1896-1984", Kraków 1996

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Barbara", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-barbara-36

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności