Św. Barbara

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Wieprz
Miejscowość
Nidek
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza
Kościół
Św. Szymona i św. Judy Tadeusza
Miejsce przechowywania
nowy kościół
Identyfikator
DZIELO/24655
Kategoria
feretron
Dookreślenie zabytku
feretron
Ilość
1
Czas powstania
początek XX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
drewno, techniki stolarski i snycerskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
ks. Szymon Tracz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Feretron ze św. Barbarą w neogotyckim, architektonicznym obramieniu, został sprawiony dla uświetnienia procesji parafialnych na początku XX wieku. Odnowiono go za staraniem miejscowych górników.

Opis

Na prostopadłościennej podstawie przeprutej otworami umożliwiającymi zakładzie drążków do noszenia ustawiono ażurowe obramienie ujmujące pełnoplastyczną rzeźbę św. Barbary. Bok podstawy zdobi złocony ornament liściasto-roślinny. Świętą ustawiono na czworobocznym postumencie. Jest to młoda kobieta ukazana frontalnie w kontrapoście. Lewą rękę przyciska do piersi, w prawej trzyma gałązkę palmową. Barbara ma pociągłą twarz o jasnej karnacji, prostym nosie i wąskich ustach. Jej głowę okalają długie włosy spływające na ramiona. Na głowie ma złoconą, otwartą koronę o prostych sterczynach. Ubrana jest w długą suknię i mocno drapowany płaszcz okrywający jej postać. Rozpięte ponad nią obramienie utworzono z wimpergi dekorowanej arkaturą i stylizowanym maswerkiem w części górnej, zwieńczoną pinaklem z kwiatonem. Wspiera się ona na dwóch wielobocznych filarach wspartych na cokolikach i przechodzących w dwa pinakle z kwiatonami. Oba filary po bokach wspierają przypory w formie podobnych, wielobocznych filarków na cokolikach u góry połączonych z resztą konstrukcji za pomocą daszków pulpitowych. Całość struktury feretronu polichromowano na biało, profile i kwiatony zostały pozłocone.

Zarys problematyki artystycznej

Nidecki feretron stanowi ciekawy przykład historyzującego rozwiązania opartego na elementach neogotyckich. W ten sposób wpisuje się w stylistykę różnorodnych sprzętów kościelnych wykonywanych na przełomie XIX i XX wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry. Ostatnią konserwację przeprowadzono na początku XXI wieku.

Streszczenie

Feretron ze św. Barbarą w neogotyckim, architektonicznym obramieniu, został sprawiony dla uświetnienia procesji parafialnych na początku XX wieku.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

ks. Szymon Tracz, "Św. Barbara", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-barbara-29

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności