Obraz jest dziewiętnastowieczną kopią dzieła z 1674 roku.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Augustyna. W centrum kompozycji święty ukazany hieratycznie w całej postaci, zwrócony trzy czwarte w prawo. Prawą ręką wskazuje na kościół, a w lewej trzyma pastorał i gorejące serce. Święty ubrany jest w szaty biskupie: czarną sutannę, białą rokietę, czarny mucet oraz ozdobny płaszcz z czerwoną podszewką; na głowie ma założoną złotą infułę. Na piersiach ma zawieszony krzyż pektoralny, a na dłoniach jasnobrązowe rękawice. Twarz okolona jest siwą i długą brodą. Na dole obrazu znajduje się napis: „S(anctus) Augustinus”. Po lewej stronie obrazu znajduje się postać fundatora obrazu, Marcina Grabieckiego. Fundator ukazany jest w postawie klęczącej, zwrócony trzy czwarte w lewo ze złożonymi dłońmi, w których trzyma książkę. Twarz o wyraźnych rysach, dużych oczach z krótką bródką i ciemnymi włosami, sięgającymi do uszu. Ubrany jest w strój bożogrobcy z widoczną białą rokietą i czarną peleryną, oznaczoną na lewej piersi czerwonym krzyżem tego zakonu. Obok niego jest prostokątna tabliczka, podzielona na pół. W dolnej części znajduje się godło herbu Uniwersytetu Krakowskiego oraz napis: „A. E. / Ph(ilosophiae) B(accalaureus) / I. A. G(?)”, a w górnej godło zakonu bożogrobców oraz sygle: „M(ARTINVS) G(RABIECKI) C(ONVENTI) M(IECHOVIENSIS) / P. L. ”. Po prawej stronie obrazu została ukazana pomniejszona scena przedstawiająca św. Marcina na koniu, który ucina połę swojego płaszcza mieczem i oddaje żebrakowi. Powyżej ukazano dwóch dyskutujących zakonników w brązowych habitach. W oddali widoczny jest zielony pejzaż z wysokim drzewem po prawej stronie. Z kolei po drugiej stronie św. Augustyna został ukazany kościół, opięty szkarpami z czworoboczną wieżą w fasadzie nakrytą baniastym hełmem. Do kościoła zmierza pielgrzym, wspierając się na lasce, ubrany w ciemnobrązową pelerynę i kapelusz. Przed kościołem siedzi człowiek ubrany w czerwony płaszcz, a do świątyni wchodzi kapłan w białej komży. Przy wejściu namalowane czerwony krzyż na tle złotej glorii. Kolorystyka obrazu stonowana, w dolnej partii ciemna, w górnej rozjaśniona szaro-błękitnym niebiem. Rama drewniana, profilowana, złocona, od zewnątrz fakturowana. Według informacji zawartych w literaturze na odwrociu znajdują się napisy: „Martinus Grabiecki C. M. E. comparavit hanc Imaginen Anno D[o]m[ini] 1574 aetatae Suae anno 47” oraz powyżej późniejszy: „Martinus Grabjeckij comparavit hanc Imaginen A(nno) D(omini) 1574”.
Napisy na odwrociu obrazu wskazują dwukrotnie datę powstania oryginału, jako 1574 rok. Ponieważ jednak widniejący na obrazie fundator, Marcin Grabiecki żył w XVII wieku, a dokładniej od 1657 roku był plebanem w Łapszach Niżnych należy przyjąć, że podczas wykonywania kopii w XIX wieku źle odczytano starą sygnaturę i w ten błędny sposób ją przepisano.
W centrum kompozycji został ukazany św. Augustyn, prawdopodobnie na tle kościoła w Miechowie. Zdania badaczy historii kościoła w Łapszach Niżnych na ten temat są jednak podzielone. Jedni uważają, że jest to architektura pierwszego kościoła w Łapszach Niżnych, zniszczonego przez husytów, inni iż jest to świątynia miechowska sprzed pożaru. I do tej drugiej hipotezy przychyla się znacznie większa część historyków sztuki i architektów. Na obrazie ukazano św. Augustyna, który związany jest z regułą zakonu Bożogrobowców, ponieważ jest ona oparta na nauczaniu tego świętego.
Obraz św. Augustyna należy do grupy malarstwa wotywnego. W dolnej części ukazano fundatora dzieła, Marcina Grabieckiego, a po prawej stronie jego patrona – św. Marcina. Obrazy wotywne z tego okresu reprezentują również inne przykłady: „Ukrzyżowanie” z 1597 roku w kościele Świętej Trójcy w Tarnowie, obraz wotywny księdza Wojciecha Purzyckiego w Rudawie z 1624 roku oraz trzy obrazy w farze olkuskiej.
Obraz św. Augustyna jest dziewiętnastowieczną kopią dzieła z 1674 roku. Po lewej stronie ukazano fundatora, Marcina Grabieckiego, a po prawej jego patrona – św. Marcina. Obraz należy do przykładu malarstwa wotywnego z XVII wieku.
Maria Działo, "Św. Augustyn", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-augustyn-2