Obraz św. Antoniego Padewskiego z Matką Boską i Dzieciątkiem powstał z przeznaczeniem do zwieńczenia ołtarza bocznego św. Franciszka przed 1765 rokiem. Mimo przekształceń ołtarza w latach 1841-1843 obraz został zachowany in situ. Przez wzgląd na omawiane dzieło retabulum w XIX wieku określano jako św. Antoniego. Obraz był odnowiony w latach 1961-1969.
Obraz w formie stojącego owalu przedstawia św. Antoniego Padewskiego, któremu wśród obłoków ukazała się Matka Boska, przekazując mu w ramiona Dzieciątko. W prawej części kompozycji święty w pozycji klęczącej, skierowany w trzech czwartych w prawo, z pochyloną głową oraz wyciągniętymi przed siebie ramionami, w których trzyma Dzieciątko. Ubrany jest w brązowy habit franciszkański z peleryną i kapturem, przewiązany w pasie sznurem, na głowie ma tonsurę. Dzieciątko zwrócone w trzech czwartych w lewo, z wyciągniętymi w stronę świętego rękami, owinięte w pieluszki. Przed Antonim stolik nakryty żółtą tkaniną z leżącą księgą oraz gałązką lilii. Nad nim znajduje się Matka Boska siedząca na obłokach, zwrócona w trzech czwartych w lewo, pochylona, z wyciągniętymi w stronę świętego rękami. Ubrana jest w czerwoną suknię przepasaną w talii oraz niebieski płaszcz zawinięty na lewym ramieniu, rozwiany przy prawym boku. W dolnej części obrazu widoczna bladoróżowa podłoga, w górnej rozświetlone, żółte niebo, po prawej stronie obrazu na obłokach dwie uskrzydlone główki anielskie.
Święty Antoni w młodym wieku wstąpił do zakonu kanoników regularnych, dopiero później do franciszkanów, gdzie przyjął imię Antoni. Prowadził głównie działalność kaznodziejską, jak również był wykładowcą filozofii na uniwersytecie w Bolonii. Pozostawił po sobie liczne teksty kazań. Święty zmarł w Padwie, która stała się później jednym z największych ośrodków jego kultu, stąd przydomek – Padewski. W 1946 roku otrzymał tytuł doktora Kościoła. W ikonografii przedstawiany jest w habicie franciszkańskim z tonsurą na głowie, a jego atrybutem jest lilia. Omawiany obraz ilustruje legendę, według której św. Antoni otrzymał na ręce Dzieciątko. Najczęściej przedstawiany jest właśnie z małym Jezusem na ręku, którego trzyma bądź adoruje.
Płótno sfalowane, krakelury, ubytki warstwy malarskiej przy brzegach płótna, powierzchnia zabrudzona. Obraz był odnowiony w latach 1961-1969.
Obraz św. Antoniego Padewskiego z Matką Boską i Dzieciątkiem powstał z przeznaczeniem do zwieńczenia ołtarza bocznego św. Franciszka przed 1765 rokiem. Ilustruje legendę, według której św. Antoni otrzymał na ręce Dzieciątko Jezus.
Paulina Kluz, "Św. Antoni Padewski z Matką Boską i Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-antoni-padewski-z-matka-boska-i-dzieciatkiem