Św. Antoni

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Brzeźnica
Miejscowość
Marcyporęba
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Północ
Parafia
Św. Marcina
Tagi
malarstwo XVIII wieku św. Antoni Padewski
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny, południowy
Identyfikator
DZIELO/13587
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 55 cm
wysokość – 60 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Obraz został wykonany w XVIII wieku. Ponieważ jego kształt różni się nieznacznie od ramy zwieńczenia ołtarza, można przypuszczać, że został wykonany nieco wcześniej i wtórnie wstawiony do rokokowej nastawy.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem nadwieszonym o delikatnie wklęsłych bokach przedstawiający św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem. W centrum ukazany święty w postawie stojącej, w półpostaci, zwrócony trzy czwarte w prawo z Dzieciątkiem Jezus na rękach. Twarz okrągła z wyraźnie zaznaczonym podbródkiem, drobnymi ustami, długim nosem i silnie zarumienionymi policzkami. Ubrany jest w habit franciszkański, przewiązany sznurem, a na głowie ma tonsurę. Dzieciątko zwrócone jest trzy czwarte w lewo, odchylone do tyłu z rączkami sięgającymi w stronę świętego, ułożone na białej pieluszce spływającej jednym końcem w dół. Twarz o delikatnych, dziecięcych rysach o zarumienionych policzkach, dłoniach, kolanach i stopach. Włosy krótkie, kędzierzawe i jasne. Tło jednolite, czarne. Rama drewniana, profilowana i złocona w kształcie stojącego prostokąta, o ściętych dolnych narożach, bokach wklęsłych i zakończona łukiem wklęsło-wypukłym.


Zarys problematyki artystycznej

Obraz został namalowany przez nieznanego artystę w XVIII wieku i pierwotnie być może znajdował się w innym ołtarzu bocznym, na co wskazuje nieco inny kształt dzieła niż rama w zwieńczeniu. Święty Antoni, czyli Fernando Bullone urodził się około 1195 roku w Lizbonie w Portugalii. W wieku około 15 lat wstąpił do zakonu kanoników regularnych św. Augustyna, przyjmując imię Antoni. W 1220 roku przystąpił do zakonu braci mniejszych. Zmarł w 1231 roku. Na obrazie w kościele w Marcyporębie został ukazany z Dzieciątkiem Jezus na ręku, które bardzo często występuje w ikonografii świętego. Według legendy Dzieciątko miało mu się ukazać, by zapewnić go o miłości Boga. Zwykle na obrazach ze św. Antonim znajduje się również otwarta księga Pisma Świętego wskazująca na jego pobożność i chęć głoszenia Słowa Bożego oraz lilia symbolizująca czystość.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zły, ubytki warstwy malarskiej, zabrudzenie powierzchni.

Streszczenie

Obraz został namalowany przez nieznanego artystę w XVIII wieku i pierwotnie być może znajdował się w innym ołtarzu bocznym, na co wskazuje nieco inny kształt dzieła niż rama w zwieńczeniu ołtarza. Święty Antoni został ukazany z Dzieciątkiem Jezus na ręku, które według legendy miało mu się ukazać, by zapewnić go o miłości Boga.

Bibliografia

Siemionow Aleksy, "Ziemia wadowicka. Monografia turystyczno-krajoznawcza", 1984
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Antoni", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-antoni

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności