Stacje drogi krzyżowej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
chrzanowski
Gmina
Babice
Miejscowość
Babice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Babice
Parafia
Wszystkich Świętych
Miejsce przechowywania
ściany korpusu nawowego
Identyfikator
DZIELO/14936
Kategoria
obraz
Ilość
14
Czas powstania
lata 1854-1871
Fundator
ksiądz Wojciech Praszkiewicz
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Wymiary podstawowe
szerokość – 90 cm
wysokość – 160 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 95 cm
Szerokość bez ramy – 65 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Stacje drogi krzyżowej wykonał w 1871 roku krakowski malarz Wojciech Eljasz Radzikowski na zlecenie w 1854 roku proboszcza parafii w Babicach, księdza Wojciecha Praszkiewicza.

Opis

Czternaście stacji drogi krzyżowej w formie odrębnych obrazów w kształcie stojących prostokątów, ujętych drewnianymi, profilowanymi, złoconymi ramami ze zwieńczeniami z numerem stacji oraz podwieszeniami z nazwą. Przedstawienia charakteryzują kompozycje wielofiguralne ukazane na tle pejzażowym z motywami architektonicznymi, z poprawnie wyznaczoną perspektywą zbieżną. Upozowanie oraz mimika postaci wyrażają emocje, ubiory są historyzujące. Kolorystykę płócien cechuje przewaga barw ziemi i szarości skontrastowanych błękitem, zielenią czy ocieploną bielą. Modelunek jest płynny i miękki.

Zarys problematyki artystycznej

W zapisie inwentarzowym z 1982 roku, którego autor powołuje się na wcześniejszą, zaginioną dokumentację parafialną, znajduje się informacja, iż wykonanie stacji drogi krzyżowej w kościele w Babicach zlecił miejscowy proboszcz, ksiądz Wojciech Praszkiewicz w 1854 roku, krakowskiemu malarzowi Wojciechowi Eljaszowi (Radzikowskiemu). Pracę nad obrazami artysta zakończył w 1871 roku. Jest to jedno z kilku dzieł, jakie wykonał dla babickiej świątyni (obrazy: „Matka Boska Niepokalanie Poczęta”, „Anioł Stróż”). Wojciech Eljasz-Radzikowski urodził się w 1814 roku w Cerekwicy koło Bochni (lub w 1815 roku w Niepołomicach), zmarł w 1904 roku w Zakrzówku pod Krakowem. Był wnukiem Stanisława Wojciecha Radzikowskiego, który chcąc uniknąć aresztowania za udział w konfederacji barskiej (1768-1772) zmienił nazwisko rodowe Radzikowski na Eljasz. Wojciech w latach 1838-1843 był uczniem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. W latach sześćdziesiątych XIX wieku uczestniczył w restauracji ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim. W twórczości artysty dominuje tematyka religijna. Malował przede wszystkim na potrzeby kościołów okolic Krakowa. Jego płótna stanowią element wyposażenia kościołów m.in. we Włosienicy, Płazie, Tenczynku, Koniuszy, Niegardowie, Wysocicach, Czaplach Wielkich, Imbramowicach, Liszkach czy Chochołowie. Babickie stacje drogi krzyżowej, o wielopostaciowych kompozycjach na tle pejzażowym, charakteryzują modelunek, kolorystyka, pewna idealizacja i upozowanie postaci ukształtowane pod wpływem malarstwa akademickiego pierwszej połowy XIX wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania jest dobry, pociemniałe werniksy.

Streszczenie

Stacje drogi krzyżowej w kościele w Babicach namalował krakowski malarz Wojciech Eljasz (Radzikowski) w 1871 roku na zlecenie miejscowego proboszcza, księdza Wojciecha Praszkiewcza. Płótna utrzymane są w nurcie malarstwa akademickiego.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Stacje drogi krzyżowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/stacje-drogi-krzyzowej-28

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności