Epitafium Franciszka Łąckiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
chrzanowski
Gmina
Babice
Miejscowość
Babice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Babice
Parafia
Wszystkich Świętych
Miejsce przechowywania
północna ściana prezbietrium
Identyfikator
DZIELO/00438
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1844 roku
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, złocony; stiuk; olej na blasze
Wymiary podstawowe
szerokość – 1,36 m
wysokość – 1,35 m
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Opis

Rozbudowane epitafium utworzone z wysokiego cokołu z inskrypcją i wspartego na nim sarkofagu nakrytego tkaniną z portretem. Sarkofag stoi na trzech niewielkich nóżkach, zdobionych podwójnymi ustawionymi przeciwstawnie wolutami. Ma kształt równoramiennego trapezu, z dekorowaną perełkowaniem płyciną pośrodku i osadzonym w jej centrum, malowanym na owalnej, złoconej blasze portretem zmarłego. Zwieńczenie w kształcie łuku wklęsło-wypukłego, dekorowane złoconymi wolutami zakończonymi liśćmi akantu liściastymi wolutami w funkcji akroterionów oraz narzuconą nań, udrapowaną, białą tkaniną. Pośrodku owalny obraz w złoconej ramie naśladującej węża pożerającego własny ogon. Zmarły przedstawiony w popiersiu, z ciałem w trzech czwartych zwróconym w lewo. Ubrany w ciemny strój z wysokim kołnierzem. Tło jednolicie złocone. Na cokole, wspartym na dwóch piramidalnych konsolach ryta i złocona inskrypcja "FRANCISZKOWI ŁĄCKIEMU / KTÓRY DO ZASŁUG, I CNÓT OBYWATELSKICH, / ŁĄCZYŁ DOBROCZYNNOŚĆ. / A TEY BŁOGI WPŁYW DOSIĘGNĄŁ WIELU. / W WIEKU LAT 54 D(NIA) 15 WRZEŚNIA 1844. R(OKU) ZMARŁEMU."

Zarys problematyki artystycznej

Rozbudowane epitafium o formach odwołujących się do epoki klasycyzmu, a szczególnie stylu empire, o czym świadczy wykorzystanie takich motywów jak sarkofag, liściaste akroteriony i tkanina okrywająca sarkofag, będących typowymi dla dzieł kommemoratywnych doby klasycyzmu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, Warstwa malarska obrazu pociemniała, ubytki kamienia w partiach tkaniny nakrywającej sarkofag, brak zapewne krzyża lub urny w zwieńczeniu.

Streszczenie

Rozbudowane epitafium o formach odwołujących się do epoki klasycyzmu, a szczególnie empire, o czym świadczy wykorzystanie takich motywów jak sarkofag, liściaste akroteriony i tkaniny okrywającej sarkofag typowy dla dzieł kommemoratywnych doby klasycyzmu.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Franciszka Łąckiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-franciszka-lackiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności