Prospekt organowy

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Dobczyce
Miejscowość
Dobczyce
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych
Miejsce przechowywania
chór muzyczny
Identyfikator
DZIELO/11098
Kategoria
prospekt organowy
Ilość
1
Czas powstania
1891 rok
Technika i materiał
drewno, blacha metalowa; techniki stolarskie, rzeźbienie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Instrument zbudowany w 1891 roku przez Tomasza Falla ze Szczyrzyca do kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Dobczycach, w połowie XX wieku przeniesiony do nowego kościoła pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych, remontowany w 2008 roku. W roku 2016 zdemontowany i przeniesiony do kaplicy w Wilczycach.

Opis

Prospekt organowy architektoniczny, pięcioosiowy, jednokondygnacyjny, na wysokim cokole. Osie zewnętrzne i środkowa szersze i wyższe od wewnętrznych, zamknięte niepełnym belkowaniem, środkowa nieco niższa, zamknięta szczytem utworzonym z krzyża podtrzymywanego przez wić roślinną; zewnętrzne zamknięte szczytami utworzonymi ze zwijających się wolutowo liści akantu zakończonych palmetą. Prześwity na piszczałki w formie stojącego prostokąta, dekorowane w górnych narożach ornamentem roślinnym. Dwie osie wewnętrzne dwukrotnie niższe i węższe, zakończone ukośnym i wklęsłym fragmentem gzymsu, z wąskimi prześwitami na piszczałki w formie stojącego prostokąta zamkniętego ukośnie. Struktura polichromowana w kolorze brązowym, profile i ornamentyka złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Prospekt organowy z końca XIX wieku, w tradycyjnej konwencji, neobarokowy.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Prospekt organowy drewniany, polichromowany, złocony, neobarokowy, architektoniczny, jednokondygnacyjny, pięcioosiowy. Zbudowany w roku 1891 do kościoła Św. Jana Chrzciciela w Dobczycach, w połowie XX wieku przeniesiony do nowego kościoła, a w 2016 roku do kaplicy w Wilczycach.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Prospekt organowy", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/prospekt-organowy-15

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności