Portret Teresy Sierakowskiej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Spytkowice
Miejscowość
Spytkowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Rabka
Parafia
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
zakrystia, ściana południowa
Identyfikator
DZIELO/06825
Kategoria
obraz
Dookreślenie zabytku
Portret
Ilość
1
Czas powstania
1742 rok
Technika i materiał
płótno, farba
Wymiary podstawowe
szerokość – 71,3 cm
wysokość – 84 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 75,8 cm
Szerokość bez ramy – 63,3 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz został namalowany w 1742 roku przez Antoniego Masłowskiego. Przechowywane w zakrystii wizerunki członków rodziny Sierakowskich pochodzą najprawdopodobniej ze zbiorów Wacława Hieronima Sierakowskiego, który przekazał zespół portretów rodziny i przyjaciół w ramach testamentu Romanowi Sierakowskiemu.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta. Teresa Sierakowska została przedstawiona jako kobieta w średnim wieku. Sylwetka lekko skierowana w lewo, wzrok wpatrzony w dal, poza obraz. Twarz owalna, ziemista. Na głowie biała peruka, upięta, odsłaniająca prawe ucho z wiszącym kolczykiem z perłą. Z lewej strony głowy, z tyłu upięta ozdobna srebrna spinka. Kobieta ma pogodny wyraz twarzy, wysokie czoło, głęboko osadzone, migdałowate oczy, długi, prosty nos oraz wąskie usta z lekko uniesionymi do góry kącikami. Na szyi kolia z kamieniami szlachetnymi w ażurowej formie. Ubrana jest w ozdobną czerwoną suknię z koronką na rękawach i przy dekolcie. W górnej partii ozdobioną również kamieniami szlachetnymi. Suknia obramowana delikatnym wzorem z motywami floralnymi. Suknia silnie podkreśla talię kobiety. W dolnych partiach rozszerza się. Prawa ręka zakryta granatowym płaszczem podszytym gronostajem, lewa ułożona wzdłuż ciała.
Tło ciemne, brunatne.
Napis na odwrociu „Teresa Sierakoska Chorązyna Krakowska/ Żona Romana”.

Zarys problematyki artystycznej

Współfundatorka kościoła w Spytkowicach, Teresa Sierakowska urodziła się około 1717 roku, a zmarła 8 stycznia 1791. Była córką Józefa i Elżbiety Mączyńskiej. W 1739 roku poślubiła Romana hrabiego z Bogusławic Sierakowskiego herbu Ogończyk. Mieli pięcioro dzieci – Kajetana, Józefa, Sebastiana, Wacława i córkę o nieznanym imieniu. Obraz najprawdopodobniej został namalowany w podobnym czasie, co portret Romana Sierakowskiego. Ukazuje zatem dwudziestokilkuletnią dziedziczkę Spytkowic.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, po konserwacji.

Streszczenie

W zakrystii kościoła parafialnego w Spytkowicach zachowały się namalowane w 1742 roku portrety fundatorów świątyni – Romana i Teresy Sierakowskich.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Portret Teresy Sierakowskiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-teresy-sierakowskiej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności