Chrystus Zmartwychwstały

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Spytkowice
Miejscowość
Spytkowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Rabka
Parafia
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/06834
Kategoria
rzeźba
Dookreślenie zabytku
Figura Chrystusa Zmartwychwstałego
Ilość
1
Czas powstania
połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno cięte, rzeźbione, polichromowane, złocone, srebrzone
Wymiary podstawowe
wysokość – 88,5 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura wraz z m.in. czterema ołtarzami, chrzcielnicą została odnotowana już w 1765 roku jako element okazałego wyposażenia nowo wzniesionego kościoła.

Opis

Rzeźba całopostaciowa, pełnoplastyczna, ustawiona na cokole w formie obłoku. Sylwetka Jezusa zwrócona na wprost, w wydatnym kontrapoście, z prawą nogą wspartą na leżącej na podstawie czaszce. Głowa Jezusa uniesiona, skierowana delikatnie w prawo. Twarz pociągła, o kwadratowym zarysie szczęki, o głęboko osadzonych oczach z drążonymi kącikami, zwróconych ku górze; prostym, długim nosie, rozchylonych ustach; okolona krótką kręconą brodą, układającą się w dwa pukle. Włosy długie, gęste, kręcone, układające się w wijące pasma, opadające na ramiona. Jezus w lewej ręce trzyma czerwony sztandar na drzewcu zakończonym krzyżem, prawą unosi wysoko w geście błogosławieństwa. Ciało o delikatnie zarysowanej muskulaturze z zaznaczonymi śladami męki. W partii bioder przepasany złoconym perizonium przewiązanym sznurem, sięgającym połowy uda i odsłaniającym lewe biodro; tkanina drapowana w grube fałdy, marszczona, z wywiniętym brzegiem. Na ramiona narzucony czerwony płaszcz opadający na plecy, drapowany w proste fałdy, z zawiniętym brzegiem. Głowę ujmuje gloria promienista.

Zarys problematyki artystycznej

Figura Zmartwychwstałego przedstawia powstałego z grobu, triumfującego Chrystusa. Tradycyjnie przesłonięty jest czerwonym płaszczem, który wskazuje na jego męczeństwo, chorągiew zaś jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią. Figura używana jest w procesji rezurekcyjnej, a następnie stawia się ją na ołtarzu po lewej stronie, gdzie znajduje się do czasu obchodów święta Wniebowstąpienia Pańskiego. Prezentowaną rzeźbę charakteryzuje dynamizm formy, typowy dla osiemnastowiecznej plastyki barokowej, wyrażony zarówno w pełnym ruchu układzie sylwetki, niezwykle plastycznym modelunku poszczególnych partii ciała – zwłaszcza muskulatura, pukle włosów, aż po intensywnie drapowaną powierzchnię perizonium i płaszcza.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, spękania, zabrudzenia.

Streszczenie

Przechowywana w zakrystii kościoła parafialnego w Spytkowicach figura Chrystusa Zamrtwychwstałego powstała około połowy XVIII wieku i stanowi część pierwotnego wyposażenia świątyni. Jej zdynamizowana forma nosi cechy stylowe sztuki osiemnastowiecznego baroku.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Chrystus Zmartwychwstały", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus-zmartwychwstaly-20

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności