Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Spytkowice
Miejscowość
Spytkowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Rabka
Parafia
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
kaplica boczna przy prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/06796
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku (?)
Technika i materiał
kamień, drewno; kucie, rycie; rzeźbienie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Kamienna chrzcielnica odnotowana w inwentarzu kościoła w 1765 roku.

Opis

Chrzcielnica w typie kielichowym na płaskiej podstawie na planie koła, osadzona na niewysokim, ośmiobocznym postumencie. Stopa niewielka, ujęta półwałkiem. Spłaszczony, puklowany nodus trzonu ujęty parą talerzyków. Czara półkulistą o powierzchni imitującej puklowanie z wklęską i zaoblonym brzegiem. Stożkowata pokrywa zwieńczona sześcioma kabłąkami w formie spływów wolutowych, spiętymi ujętą dołem sterczynką zamkniętą kulą z krzyżem. Struktura kielicha chrzcielnicy utrzymana w kolorze kamienia, pokrywa polichromowana w kolorze niebieskim i turkusowym, zwieńczenie złocono-srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Wykonana około połowy XVIII wieku chrzcielnica prezentuje typ kielichowy. Jej struktura stanowi przykład klasycznej dla XVIII wieku formy. Zarówno plastycznie modelowany kielich o zróżnicowanej budowie trzonu, który tworzą naprzemiennie wklęsłe i wypukłe elementy oraz półkulista, puklowana czara, jak i ażurowa, skomponowana z wiązki fantazyjnie wygiętych kabłąków pokrywa odnajdują szereg analogii w zastosowaniu powyższych elementów w plastyce tego okresu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Znajdująca się w kościele parafialnym w Spytkowicach chrzcielnica w typie kielichowym powstała około połowy XVIII wieku, stanowiąc pierwotny element wyposażenia świątyni. Jej struktura jest przykładem zastosowania typowych barokowych rozwiązań.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Chrzcielnica ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-50

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności