Feretron Matka Boska z Dzieciątkiem

feretron
XIX wiek
drewno, złoto, farba
Inne wymiary – calosc: undefined wpreteksta: undefined wpasmanteria: undefined

Feretron z rzeźbioną, pełnoplastyczną figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Podstawa, malowana na niebiesko, o nieregularnym kształcie ujętym po bokach wolutami. Lico zdobione przestylizowanym akantem. Maria stojąca na półksiężycu wspartym na srebrzonym obłoku. Przedstawiona frontalnie, w lekkim kontrapoście. Na lewym (h.) ramieniu trzyma Dzieciątko, w prawym ręku złocone berło. Przedstawiona, jako młoda, ciemnowłosa kobieta; twarz o regularnych rysach, oczy niebieskie. Na głowie korona. Ubrana w długie szaty układające się w drobne, gęste fałdy: suknię oraz płaszcz. Dzieciątko nagie, przepasane złoconą tkaniną. Prawa ręką błososławi, w lewej trzyma jabłko królewskie, na głowie korona. Karnacje polichromowane, partie szat oraz insygnia władzy - złocone.

Dobry, niewielkie ubytki w partii korony Marii.

"Feretron Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/feretron-matka-boska-z-dzieciatkiem