Ostatnia Wieczerza

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
tatrzański
Gmina
Bukowina Tatrzańska
Miejscowość
Jurgów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Białka Tatrzańska
Parafia
Św. Sebastiana
Tagi
obraz Ostatnia Wieczerza
Identyfikator
DZIELO/14185
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Obraz w kształcie leżącego prostokąta ze sceną Ostatniej Wieczerzy. Przy prostokątnym stole zasiada 12 apostołów, pośrodku nich i w centrum kompozycji znajduje się Chrystus. Prawą ręką trzyma jeden z kawałków leżącego na stole chleba, lewą wskazuje na siebie, głowę skłania w kierunku siedzącego po jego prawej stronie Jana Ewangelisty. Chrystus ma pociągłą twarz, przymknięte oczy, wąski nos, niewielkie usta, wąsy i dzielącą się na końcu w dwa pukle brodę. Długie, falowane włosy opadają mu na ramiona i plecy. Ma na sobie niebieską suknię. Święty Jan kładzie mu głowę na barku, ręce składa przed sobą, na stole. Ma młodzieńcze rysy twarzy i długie, falowane włosy. Z lewej strony kompozycji, wokół końca stołu znajduje się pięciu apostołów, jeden z nich stojąc nachyla się do starszego mężczyzny, dwóch kolejnych rozmawia ze sobą. Od strony widza, bokiem siedzi Judasz, który ręce splata na założonych nogach. Smutno spogląda na trzymany przez Chrystusa kawałek chleba. Jest ubrany w niebieską suknię i czerwony płaszcz osłaniający nogi. Z prawej strony kompozycji znajduje się sześciu apostołów, dwóch z nich stoi i nachyla się w kierunku Jezusa, pozostali spoglądają zatroskani. Wszyscy ubrani są w suknie i płaszcze. Na stole znajdują się puste talerze, szklanka z winem, kielich mszalny oraz wspomniany chleb. Od strony widza, na ziemi, stoi misa i dzban. Scena rozgrywa się w odgrodzonej zieloną kotarą przestrzeni, w tle widać arkady.

Zarys problematyki artystycznej

Na płótnie przedstawiono Ostatnią Wieczerzę – pożegnalną ucztę Jezusa Chrystusa z 12 apostołami w wieczór poprzedzający jego mękę i śmierć. Dała ona początek chrześcijańskiej Eucharystii, co przypominają znajdujące się na stole chleb i kielich na wino. Różne elementy przedstawienia Ostatniej Wieczerzy – uczta przy prostokątnym stole, Chrystus siedzący pośrodku zgromadzonych, Jan Ewangelista składający swoją głowę na jego ramieniu i wyróżniona postać Judasza, zaczęto wprowadzać w okresie średniowiecza. Płótno w jurgowskim kościele to jednak przeciętnej jakości dzieło dwudziestowieczne czerpiące inspiracje z dawnych przykładów.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz ze sceną Ostatniej Wieczerzy został namalowany w XX wieku. Czerpie inspiracje z dawnych dzieł, w których scena rozgrywała się przy prostokątnym stole, na którym ustawiono przedmioty wskazujące na ustanowienie wówczas sakramentu Eucharystii.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Ostatnia Wieczerza", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/ostatnia-wieczerza-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności