Matka Boska Częstochowska

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zabierzów
Miejscowość
Bolechowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła
Tagi
feretron Matka Boska Częstochowska sztuka religijna
Miejsce przechowywania
magazyn pod wieżą
Identyfikator
DZIELO/00842
Kategoria
feretron
Ilość
1
Czas powstania
XX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie, drewno, techniki snycerskie i rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 85 cm
wysokość – 129 cm
głębokość – 30,5 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Feretron z obrazem w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem Madonny z Dzieciątkiem w typie hodegetrii, wzorowanej na Matce Boskiej Częstochowskiej. Maria ukazana w półpostaci, frontalnie, na lewej ręce trzyma małego Jezusa, prawą na niego wskazuje . Ma pociągłą twarz, szeroko otwarte, ciemne oczy, wąski nos i małe usta. Dzieciątko prawą dłonią czyni gest błogosławieństwa, w lewej trzyma niewielką książkę. Maria jest ubrana w niebieską tunikę i taki sam, podbity czerwienią płaszcz okrywający głowę i ramiona, Dzieciątko w długą czerwoną tunikę. Ubrania są lamowane złotem, szaty Marii dekorowane dodatkowo liliami, Dzieciątka drobnymi rozetkami. Wokół głów postaci cieniowane, żółtobrązowe okrągłe nimby. Formy potraktowano schematycznie i płasko. Tło niejednolite, nieokreślone, zielono-żółto-brązowe. Obraz ujęto profilowaną ramą.

Zarys problematyki artystycznej

Przedstawienie Matki Boskiej Częstochowskiej wkomponowane zostało w feretron, czyli przenośny, obustronny obraz (czasem rzeźbę) na podstawie, w którą wsuwa się drążki. Używa się go podczas uroczystych procesji.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

W dwudziestowieczny feretron, czyli przenośny, obustronny obraz (czasem rzeźbę) na podstawie, w którą wsuwa się drążki, wkomponowano wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem inspirowany przedstawieniem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Matka Boska Częstochowska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-czestochowska-11

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności