Matka Boska

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Jabłonka
Miejscowość
Orawka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Jana Chrzciciela
Tagi
Matka Boska rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
belka tęczowa
Identyfikator
DZIELO/04932
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XVII wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Rzeźba Matki Boskiej została wykonana w XVII wieku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim i umieszczona wraz z całą grupą Ukrzyżowania na belce tęczowej kościoła w Orawce.

Opis

Rzeźba pełna, Matka Boska w pozie stojącej na półkolistym cokole, ukazana frontalnie ze splecionymi na wysokości piersi dłońmi. Twarz pociągła, o delikatnie rzeźbionych rysach, dużych oczach ze wzrokiem skierowanym przed siebie, wyraźnie podkreślonym podbródku. Ubrana jest w niebieską, długą suknię drapowaną w równolegle, rurkowate fałdy i złoty płaszcz przerzucony przez ramiona ze srebrzonym podbiciem. Na głowie ma złoty welon opadający na ramiona. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Tradycja umieszczania rzeźb w łuku tęczowym kościoła sięga jeszcze średniowiecza. Wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego z towarzyszącymi mu figurami Matki Boskiej, św. Marii Magdaleny i św. Jana Ewangelisty był obowiązkowym elementem wyposażenia właściwie każdego kościoła łacińskiego. Oznaczał zwycięstwo, był również symbolem dobrowolnej ofiary Chrystusa i zapowiedzią Odkupienia. Rzeźba nosi cechy formalne charakterystyczne dla dzieł z XVII wieku. Cechuje ją sztywny układ sylwetki i delikatnie zaznaczony kontrapost (prawa noga nieznacznie ugięta w kolanie). Również drapowanie szat jest statyczne i pozbawione ekspresji, składa się z prostych, głębokich fałd opadających wzdłuż ciała. Rzeźba Matki Boskiej wraz z figurą św. Jana Ewangelisty zostały wykonane w tym samym warsztacie rzeźbiarskim.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Rzeźba Matki Boskiej została wykonana w XVII wieku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim i umieszczona wraz z całą grupą Ukrzyżowania na belce tęczowej kościoła w Orawce. Rzeźba nosi cechy formalne charakterystyczne dla dzieł z XVII wieku. Cechuje ją sztywny układ sylwetki i delikatnie zaznaczony kontrapost (prawa noga nieznacznie ugięta w kolanie). Również drapowanie szat jest statyczne i pozbawione ekspresji, składa się z prostych, głębokich fałd opadających wzdłuż ciała.

Bibliografia

Trajdos Tadeusz, Pieńkowska Hanna, "Kościół w Orawce", Kraków 1999
Monita Rafał, Skorupa Andrzej, "Orawka. Kościół św. Jana Chrzciciela", Kraków 2015

Jak cytować?

Maria Działo, "Matka Boska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności