krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zabierzów
Miejscowość
Rudawa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Wszystkich Świętych
Miejsce przechowywania
Kościół, belka tęczowa
Identyfikator
DZIELO/06192
Kategoria
krucyfiks
Ilość
1
Czas powstania
początek XVI wieku
Technika i materiał
drewno rzeźbione, polichromowane
Wymiary podstawowe
wysokość – ok.140 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski, Ewa Rudnicka
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Krucyfiks powstał na początku XVI wieku, zapewne w związku z budową korpusu kościoła. W 1991 roku Janusz Bajek wykonał konserwację dzieła.

Opis

Rzeźba drewniana, pełnoplastyczna, polichromowana przedstawia Chrystusa Ukrzyżowanego i jest umieszczona na profilowanej belce tęczowej wspartej na kroksztynach. Chrystus jest ukazany frontalnie, w typie Christo morto, przybity do krzyża trzema gwoździami. Jego ramiona są silnie wyprężone, rozłożone horyzontalnie. Głowa w ciężkiej koronie cierniowej, opada na prawe ramię. Twarz ma owalną, oczy zamknięte, nos wydatny, usta lekko rozchylone. Twarz okala bujny, ciemny zarost. Długie ciemne włosy ułożone w pukle opadają po prawej stornie na ramie, po lewej na plecy Chrystusa. Korpus z zaznaczoną klatką piersiową, wyraźnym przewężeniem w talii, w prawym boku widoczna krwawiąca rana. Perizonium na biodrach jest krótkie, przewiązane, z końcem opadającym wzdłuż lewego boku. Nogi lekko ugięte w kolanach, stopy skrzyżowane, prawa założona na lewą, przebite jednym gwoździem. Na belce krzyża, nad głową Chrystusa titulus w kształcie banderoli. Ciało Chrystusa w kolorze naturalnym. Perizonium jest w kolorze perłowo-szarym, z błękitną podszewką.

Zarys problematyki artystycznej

Według Andrzeja Olszewskiego krucyfiks z Rudawy wykazuje związki z grupą zbliżonych stylistycznie krucyfiksów w kościołach w Przydonicy, Harbutowicach, Mogilnie i Olszynach. Według Dominika Ziarkowskiego rudawskie dzieło jest najbliższe przydonickiej figurze, której autorem był nieznany z nazwiska snycerz określony jako Mistrz Pasji Przydonickiej.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan dobry.

Literatura

Rudnica Ewa, Inwentarz kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie, praca licencjacka napisana w Instytucie Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pod kierunkiem dr. Józefa Skrabskiego, Kraków 2011.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Ziarkowski Dominik, "Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Rudawie", Kraków 2013

Jak cytować?

Józef Skrabski, Ewa Rudnicka, "krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-116

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności