Feretron z figurą św. Stanisława Kostki

feretron
XX w.
drewno
Inne wymiary – Figura: 132 cm calosc: undefined wpreteksta: undefined wpasmanteria: undefined

Podstawa na planie kwadratu, dekorowana krenelażem. Rzeźba pełnoplastyczna, na cokole, zwrócona en face, w kontrapoście. Święty obiema rękami podtrzymuje Dzieciątko. Głowa pochylona delikatnie w dół. Twarz pociągła, młodzieńcza, o na wpół przymkniętych oczach, ostrym profilu nosa; włosy krótkie, brązowe, falowane. Święty ubrany w czarną sutannę ze złoconymi lamówkami, przewiązaną w talii oraz czarny płaszcz z kołnierzem zarzucony na ramiona i prawe ramię. Dzieciątko przytulone do Świętego, zwrócone tyłem; twarz okrągła, o głęboko osadzonych oczach spoglądających w górę i zadartym nosie; włosy krótkie, jasne, w postaci fal. Ubrane w białą tunikę ze złoconymi lamówkami. Polichromia naturalistyczna, detale złocone.

Bardzo dobry, delikatne zabrudzenia

Józef Skrabski, "Feretron z figurą św. Stanisława Kostki", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/feretron-z-figura-sw-stanislawa-kostki