Medytacje św. Augustyna z Hippony

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Czernichów
Miejscowość
Kamień
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Opieki Matki Boskiej
Tagi
ikonografia świętych malarstwo religijne malarstwo XX wieku sztuka XX wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/02057
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1940 rok
Fundator
Józef i Adam Figowie
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 230 cm
wysokość – 340 cm
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Autorem obrazu jest malarz Jan Molga, który w latach 40. XX wieku wraz z Ludwikiem Konarzewskim pracował przy polichromii kościoła w Kamieniu. W 1940 roku Molga wykonał szereg obrazów tablicowych, które obecnie znajdują się na wyposażeniu świątyni. Obok omawianego dzieła malarz stworzył także obrazy przedstawiające: Wizję Błogosławionego Stanisława Kazimierczyka w otoczeniu kanoników regularnych konwentu krakowskiego, Wizję Świętej Małgorzaty Marii Alacoque w otoczeniu członków Stowarzyszenia Apostolstwa Modlitwy w Kamieniu oraz Cudowną Komunię Świętego Stanisława Kostki. Omawiane dzieło ufundowali Józef i Adam Figowie, zawisło w świątyni 28 sierpnia 1940. Drewnianą ramę w przyklasztornym warsztacie stolarskim wykonał Antoni Baran.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, ujęty w prostą, drewnianą ramę z polichromią imitującą marmur. W centrum kompozycji przedstawiona scena spotkania św. Augustyna z chłopcem przelewającym wodę morską do dołka na plaży. Święty przedstawiony z prawej strony obrazu został ukazany jako starszy mężczyzna z długą, siwą brodą i takimi samymi włosami ubrany w strój chórowy kanoników regularnych. Twarz o zamyślonym wyrazie ze wzrokiem skierowanym w dal. Święty lewą dłonią dotyka skroni, prawą ręką podtrzymuje lewy łokieć. W dolnej części kompozycji, po lewej, ukazany klęczący na piasku chłopiec, który muszlą przelewa wodę morską do niewielkiego dołka na plaży. Dziecko przepasane w biodrach transparentną tkaniną kieruje się do świętego Augustyna wyciągając ku niemu lewą dłoń. W tle widoczne morze, a powyżej linii horyzontu wizerunek Trójcy Świętej w obłokach ujętej złotym medalionem oraz tęczą. Po prawej Chrystus z głową otoczoną nimbem krzyżowym wskazujący dłonią na krzyż widoczny na piersi. Po lewej Bóg Ojciec z kulą ziemską w ręku. Wokół jego głowy widoczny jest trójkątny nimb. Pomiędzy postaciami gołębica Ducha Świętego. Trójca Święta malowana en grisaille na złotym tle. Kolorystyka obrazu jasna, utrzymana w pastelowych barwach.

Zarys problematyki artystycznej

Autor dzieła, Jan Molga był uczniem Ludwika Konarzewskiego i autorem licznych obrazów o tematyce sakralnej. Urodził się w 1917 roku w małopolskich Janikowicach. Malarstwa uczył się w warsztacie Ludwika Konarzewskiego w Istebnej. Po II wojnie światowej odbył studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował jako malarz dekorator w Teatrze Ludowym oraz w Teatrze Dramatycznym. Realizował również wiele zamówień dla kościołów w Warszawie i na Dolnym Śląsku. Jan Molga zmarł w 2001 roku. Omawiane dzieło w kościele w Kamieniu przedstawia św. Augustyna z Hippony – filozofa i teologa, jednego z doktorów kościoła, uważanego za protoplastę zakonu kanoników regularnych. Ukazana na obrazie scena nawiązuje do legendy opisującej medytacje świętego związane z tajemnicą Trójcy Świętej. Augustyn podczas spaceru brzegiem morza miał natknąć się na chłopca przelewającego wodę morską do wykopanego na plaży dołka. Zaskoczony święty miał przekonywać dziecko, że jego praca jest zbyteczna, ponieważ przelanie wody z morza do dołka to zadanie niemożliwe. Dziecko odpowiedziało Augustynowi, że prędzej ono przeleje wodę z morza do tego dołka, niż świętemu uda się pojąć tajemnicę Trójcy Świętej.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Autorem obrazu jest Jan Molga, który w latach 40. XX wieku wraz z Ludwikiem Konarzewskim pracował przy polichromii kościoła w Kamieniu. W 1940 roku Molga wykonał szereg obrazów tablicowych, które obecnie znajdują się na wyposażeniu świątyni. Obok omawianego dzieła malarz stworzył także obrazy przedstawiające: Wizję Błogosławionego Stanisława Kazimierczyka w otoczeniu kanoników regularnych konwentu krakowskiego, Wizję Świętego Małgorzaty Marii Alacoque w otoczeniu członków Stowarzyszenia Apostolstwa Modlitwy w Kamieniu oraz Cudowną Komunię Świętego Stanisława Kostki. Omawiane dzieło ufundowali Józef i Adam Figowie, zawisło w świątyni 28 sierpnia 1940.

Bibliografia

Łatak Kazimierz, "Dzieje parafii i kościoła Opieki Matki Bożej w Kamieniu", Kraków 2010

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Medytacje św. Augustyna z Hippony", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/medytacje-sw-augustyna-z-hippony

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności