Wizja św. Stanisława Kazimierczyka

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Czernichów
Miejscowość
Kamień
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Opieki Matki Boskiej
Tagi
ikonografia świętych malarstwo religijne malarstwo XX wieku sztuka XX wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/02060
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1940 rok
Fundator
Jan Turaczyk i Stanisław Morawski
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 230 cm
wysokość – 340 cm
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Autorem obrazu jest malarz Jan Molga, który w latach 40. XX wieku wraz z Ludwikiem Konarzewskim pracował przy polichromii kościoła w Kamieniu. W 1940 roku Molga wykonał szereg obrazów tablicowych, które obecnie znajdują się na wyposażeniu świątyni. Obok omawianego dzieła malarz stworzył także obrazy przedstawiające: Wizję Świętej Małgorzaty Marii Alacoque w otoczeniu członków Stowarzyszenia Apostolstwa Modlitwy w Kamieniu, Medytacje św. Augustyna z Hippony oraz Cudowną Komunię Świętego Stanisława Kostki. Omawiane dzieło ufundowali Jan Turaczyk i Stanisław Morawski, zawisło w świątyni 28 sierpnia 1940. Drewnianą ramę w przyklasztornym warsztacie stolarskim wykonał Antoni Baran.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta ujęty prostą, drewnianą ramą dekorowaną polichromią imitującą marmur. Obraz przedstawia wizję św. Stanisława Kazimierczyka, któremu ukazują się Matka Boska z Dzieciątkiem i św. Stanisław. Scena rozgrywa się na podwórku klasztoru kanoników regularnych w Krakowie. Na pierwszym planie, po prawej stronie kompozycji ukazany klęczący św. Stanisław Kazimierczyk odziany w uroczysty strój zakonny (biała sutanna, komża, mucet, biret). Święty w mistycznym uniesieniu kieruje się do ukazujących się w obłokach Marii oraz św. Stanisława, wyciągając ku nim ręce. Wokół głowy ma świetlisty nimb. Matka Boska przedstawiona z prawego profilu siedzi na obłokach, trzymając na kolanach Dzieciątko Jezus. Ubrana w jasnoróżową suknię oraz jasnobłękitny płaszcz, na głowie biała chusta. Dzieciątko nagie z udrapowaną wokół bioder białą tkaniną. Na głowach obu postaci okazałe złote korony wysadzane kamieniami szlachetnymi. Obok Marii, w obłokach stojący św. Stanisław w stroju biskupim z infułą na głowie i paliuszem wokół szyi, wyciągający prawą rękę ku klęczącemu Stanisławowi Kazimierczykowi. Lewa ręka biskupa wsparta na złotym pastorale. Na plecach świętego obszerny, ciemnoczerwony płaszcz. Na dalszym planie widoczne zgromadzenie duchownych w strojach kanoników regularnych oraz bryła krakowskiego kościoła kanoników regularnych. Kolorystyka obrazu utrzymana w jasnych, pastelowych barwach.

Zarys problematyki artystycznej

Autor dzieła, Jan Molga był uczniem Ludwika Konarzewskiego i autorem licznych obrazów o tematyce sakralnej. Urodził się w 1917 roku w małopolskich Janikowicach. Malarstwa uczył się w warsztacie Ludwika Konarzewskiego w Istebnej. Po II wojnie światowej odbył studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował jako malarz dekorator w Teatrze Ludowym oraz w Teatrze Dramatycznym. Realizował również wiele zamówień dla kościołów w Warszawie i na Dolnym Śląsku. Jan Molga zmarł w 2001 roku. Omawiane dzieło przedstawia epizod z życia św. Stanisława Kazimierczyka. Żył on w XV wieku. Po ukończeniu szkoły parafialnej przy kościele Bożego Ciała w Krakowie uczył się w Akademii Krakowskiej. Następnie wstąpił do zakonu kanoników regularnych laterańskich, w którym po uzyskaniu święceń kapłańskich pełnił funkcję kaznodziei, przeora i spowiednika w krakowskim kościele Bożego Ciała. Był znany ze swojej nadzwyczajnej pobożności oraz czynienia cudów. Doświadczał stanów mistycznych oraz wizji z udziałem Matki Boskiej i św. Stanisława. Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1993 roku, jego kanonizacja nastąpiła 17 października 2010 roku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Autorem obrazu jest Jan Molga, który w latach 40. XX wieku wraz z Ludwikiem Konarzewskim pracował przy polichromii kościoła w Kamieniu. W 1940 roku Molga wykonał szereg obrazów tablicowych, które obecnie znajdują się na wyposażeniu świątyni. Obok omawianego dzieła malarz stworzył także obrazy przedstawiające: Wizję Świętej Małgorzaty Marii Alacoque w otoczeniu członków Stowarzyszenia Apostolstwa Modlitwy w Kamieniu, Medytacje św. Augustyna z Hippony oraz Cudowną Komunię Świętego Stanisława Kostki. Omawiane dzieło ufundowali Jan Turaczyk i Stanisław Morawski, zawisło w świątyni 28 sierpnia 1940.

Bibliografia

Łatak Kazimierz, "Dzieje parafii i kościoła Opieki Matki Bożej w Kamieniu", Kraków 2010

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Wizja św. Stanisława Kazimierczyka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/wizja-sw-stanislawa-kazimierczyka

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności