Autorem obrazu jest malarz Jan Molga, który w latach 40. XX wieku wraz z Ludwikiem Konarzewskim pracował przy polichromii kościoła w Kamieniu. W 1940 roku Molga wykonał szereg obrazów tablicowych, które obecnie znajdują się na wyposażeniu świątyni. Obok omawianego dzieła malarz stworzył także obrazy przedstawiające: Wizję Świętej Małgorzaty Marii Alacoque w otoczeniu członków Stowarzyszenia Apostolstwa Modlitwy w Kamieniu, Medytacje św. Augustyna z Hippony oraz Cudowną Komunię Świętego Stanisława Kostki. Omawiane dzieło ufundowali Jan Turaczyk i Stanisław Morawski, zawisło w świątyni 28 sierpnia 1940. Drewnianą ramę w przyklasztornym warsztacie stolarskim wykonał Antoni Baran.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta ujęty prostą, drewnianą ramą dekorowaną polichromią imitującą marmur. Obraz przedstawia wizję św. Stanisława Kazimierczyka, któremu ukazują się Matka Boska z Dzieciątkiem i św. Stanisław. Scena rozgrywa się na podwórku klasztoru kanoników regularnych w Krakowie. Na pierwszym planie, po prawej stronie kompozycji ukazany klęczący św. Stanisław Kazimierczyk odziany w uroczysty strój zakonny (biała sutanna, komża, mucet, biret). Święty w mistycznym uniesieniu kieruje się do ukazujących się w obłokach Marii oraz św. Stanisława, wyciągając ku nim ręce. Wokół głowy ma świetlisty nimb. Matka Boska przedstawiona z prawego profilu siedzi na obłokach, trzymając na kolanach Dzieciątko Jezus. Ubrana w jasnoróżową suknię oraz jasnobłękitny płaszcz, na głowie biała chusta. Dzieciątko nagie z udrapowaną wokół bioder białą tkaniną. Na głowach obu postaci okazałe złote korony wysadzane kamieniami szlachetnymi. Obok Marii, w obłokach stojący św. Stanisław w stroju biskupim z infułą na głowie i paliuszem wokół szyi, wyciągający prawą rękę ku klęczącemu Stanisławowi Kazimierczykowi. Lewa ręka biskupa wsparta na złotym pastorale. Na plecach świętego obszerny, ciemnoczerwony płaszcz. Na dalszym planie widoczne zgromadzenie duchownych w strojach kanoników regularnych oraz bryła krakowskiego kościoła kanoników regularnych. Kolorystyka obrazu utrzymana w jasnych, pastelowych barwach.
Autor dzieła, Jan Molga był uczniem Ludwika Konarzewskiego i autorem licznych obrazów o tematyce sakralnej. Urodził się w 1917 roku w małopolskich Janikowicach. Malarstwa uczył się w warsztacie Ludwika Konarzewskiego w Istebnej. Po II wojnie światowej odbył studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował jako malarz dekorator w Teatrze Ludowym oraz w Teatrze Dramatycznym. Realizował również wiele zamówień dla kościołów w Warszawie i na Dolnym Śląsku. Jan Molga zmarł w 2001 roku. Omawiane dzieło przedstawia epizod z życia św. Stanisława Kazimierczyka. Żył on w XV wieku. Po ukończeniu szkoły parafialnej przy kościele Bożego Ciała w Krakowie uczył się w Akademii Krakowskiej. Następnie wstąpił do zakonu kanoników regularnych laterańskich, w którym po uzyskaniu święceń kapłańskich pełnił funkcję kaznodziei, przeora i spowiednika w krakowskim kościele Bożego Ciała. Był znany ze swojej nadzwyczajnej pobożności oraz czynienia cudów. Doświadczał stanów mistycznych oraz wizji z udziałem Matki Boskiej i św. Stanisława. Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1993 roku, jego kanonizacja nastąpiła 17 października 2010 roku.
Dobry.
Autorem obrazu jest Jan Molga, który w latach 40. XX wieku wraz z Ludwikiem Konarzewskim pracował przy polichromii kościoła w Kamieniu. W 1940 roku Molga wykonał szereg obrazów tablicowych, które obecnie znajdują się na wyposażeniu świątyni. Obok omawianego dzieła malarz stworzył także obrazy przedstawiające: Wizję Świętej Małgorzaty Marii Alacoque w otoczeniu członków Stowarzyszenia Apostolstwa Modlitwy w Kamieniu, Medytacje św. Augustyna z Hippony oraz Cudowną Komunię Świętego Stanisława Kostki. Omawiane dzieło ufundowali Jan Turaczyk i Stanisław Morawski, zawisło w świątyni 28 sierpnia 1940.
Justyna Kuska, "Wizja św. Stanisława Kazimierczyka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/wizja-sw-stanislawa-kazimierczyka