Rzeźba Złego Łotra została wykonana wraz z rzeźbami Chrystusa i Dobrego Łotra w XVIII wieku.
Rzeźba Złego Łotra na krzyżu ukazana w ekspresyjnej pozie o esowato wygiętej sylwetce z głową zwróconą w lewo. Ramiona ułożone wzdłuż patibulum, przywiązane do niego podwójnym sznurem (na prawej ręce urwanym). Prawa ręka wyprostowana i przybita gwoździem do krzyża, a lewa zgięta w łokciu z przedramieniem zwróconym w dół; dłonie zaciśnięte. Klatka piersiowa szeroka o wyraźnie podkreślonej linii żeber i mostka z głęboko zaznaczonym wcięciem w talii. Prawa noga przybita do krzyża jednym gwoździem, lewa ugięta w kolanie i uniesiona bok z raną po gwoździu w stopie. Twarz podłużna, okolona brodą; usta otwarte i ukazujące rzędy białych zębów; duże, szeroko otwarte oczy; szeroki nos; długie i jasnobrązowe włosy. Łotr przewiązany jest w biodrach białą, drapowaną, ciasno opinającą biodra przepaską. Na stopach i prawej dłoni widoczne są ślady krwi. Polichromia rzeźby jest naturalistyczna; krzyż drewniany, gładki.
Rzeźby Dobrego Łotra, Chrystusa oraz Złego Łotra zostały wykonane w XVIII wieku, niestety nie jest znany ich autor. Wszystkie mają podobny sposób rzeźbienia klatki piersiowej, włosów i szczegółów twarzy. Jednakże artysta celowo wyrzeźbił sylwetki Łotrów, jako bardziej krępe i muskularne niż delikatną sylwetką Zbawiciela. Artysta podjął również próbę rozróżnienia Łotrów po fizjonomii ich twarzy. Dobry Łotr (który zwykle ukazywany jest po prawej stronie Chrystusa) ma spokojną twarz z wyrazem smutku i żalu, z kolei twarz Złego Łotra z wyszczerzonymi zębami i wybałuszonymi oczami przywodzi na myśl karykaturalne ujęcia postaci demonicznych w sztuce. Dodatkowo Zły Łotr ekspresyjnie porusza się, odrywając przybitą wcześniej stopę, podczas gdy Dobry Łotr ze skruchą i spokojem wisi na krzyżu. Scena ta została opisana w Ewangelii św. Łukasza: „Jeden ze złoczyńców, których [tam] powieszono, urągał Mu: «Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas». Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież - sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił». I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa». Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju»” (Łk 23, 39-43).
Rzeźba Złego Łotra została wykonana wraz z rzeźbami Chrystusa i Dobrego Łotra w XVIII wieku.
Maria Działo, "Zły Łotr", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/zly-lotr