Obraz w kształcie stojącego prostokąta, w drewnianej, profilowanej, czarnej ramie. W centrum kompozycji ukazana frontalnie Matka Boska, siedząca na tronie, z rękami złożonymi do modlitwy i wzrokiem skierowanym ku górze. Ma owalną twarz o dużych oczach, wąskim nosie i niewielkich ustach; wokół głowy nimb. Jest ubrana w jasnoczerwoną, przepasaną suknię, niebieski zarzucony na ramiona płaszcz i biały welon, którym okrywa włosy. Nad jej głową unosi się gołębica Ducha Świętego w glorii, która rozchodzi się na całe pomieszczenie. Marię otacza 12 apostołów – sześciu po prawej i sześciu po lewej stronie. Po lewej stronie obrazu widać trzech klęczących mężczyzn – jeden tyłem do widza, dwóch zwróconych w trzech czwartych, patrzą w górę, mają ręce uniesione w geście modlitewnym. Za nimi stoją trzej kolejni, najbliższy widzom pochyla głowę i składa ręce na piersi, drugi, również pochylony zaplata palce, a ostatni, patrząc na gołębicę rozkłada ręce w geście oranta. Mężczyźni zgromadzeni po drugiej stronie przyjmują bardzo podobne pozy. Wszyscy są ubrani w długie suknie, większość ma na nie założone płaszcze; mają opadające na kark włosy i, prócz św. Jana, brody. Nad głową każdego z nich unosi się mały płomyk. Scena rozgrywa się w wysokim, wąskim wnętrzu, grupę otaczają szare, gładkie ściany, pod nogami mają biało-czarną posadzkę. W prawym, dolnym rogu obrazu sygnatura artysty i data „P. Wilczak 1972 R(ok)”
Dobry.
Obraz ze sceną Zesłania Ducha Świętego został namalowany w 1972 roku przez artystę o nazwisku Wilczak. Przedstawia 12 apostołów zgromadzonych wokół Marii, nad głową której unosi sie gołębica Ducha Świetego.
Agata Felczyńska, "Zesłanie Ducha Świętego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/zeslanie-ducha-swietego