Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Krzeszowice
Miejscowość
Nowa Góra
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Zesłania Ducha Świętego
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/04884
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
kamień, techniki kamieniarskie; dewno, techniki rzeźbiarskie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Chrzcielnica kamienna o formie kielichowej, składająca się z czary z pokrywą i trzonu na podstawie. Baza ośmioboczna, uskokowa. Na niej trzon zdobiony w dolnej części kółkami, a wyżej blendami przypominającymi maswerki, nad którymi gładki fryz. Czara ośmioboczna, zdobiona płycinami, ze wstęgą napisu poniżej krawędzi, nakryta ośmioboczną pokrywą zwieńczoną krzyżem.

Zarys problematyki artystycznej

Chrzcielnica jest to ustawiony w kościele zbiornik na święconą wodę używaną podczas sakramentu chrztu. Od XII wieku na terenie Europy najpowszechniej spotykana jest chrzcielnica o kształcie kielichowym, wykonana z kamienia, drewna lub metalu.
Parament z Nowej Góry został wykonany w stylu neoromańskim. Świadczy o tym ciężka forma, dekoracja złożona z blend przypominających niewielkie okienka lub maswerki i forma napisu inspirowana kształtem pisma romańskiego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Dziewiętnastowieczna chrzcielnica kościoła w Nowej Górze została wykonana w stylu neoromańskim. Świadczy o tym jej ciężka forma, dekoracja złożona z blend i forma napisu inspirowana kształtem pisma romańskiego.

Bibliografia

"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-35

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności