Omawiany obraz pochodzi z ołtarza św. Stanisława, który znajdował się w kaplicy Lubomirskich łazańskiego kościoła do 1870 roku. Wówczas ołtarz usunięto z powodu złego stanu zachowania. Z tej nastawy zachował się jedynie omawiany obraz przedstawiający Wskrzeszenie Piotrowina. W 1899 roku z inicjatywy księdza Franciszka Błachuta do Łazan sprowadzono dwa barokowe ołtarze z kościoła parafialnego w Wadowicach. Ołtarz noszący wezwanie św. Jana z Kęt ustawiono w kaplicy Lubomirskich w miejscu wspomnianej, usuniętej nastawy św. Stanisława. W 1900 roku w zwieńczeniu tego ołtarza umieszczono obraz „Wskrzeszenie Piotrowina”.
Obraz w formie stojącego owalu, ujęty w profilowaną złoconą i srebrzoną ramę. W centrum kompozycji ukazana postać św. Stanisława, zwróconego w trzech czwartych w prawo, pochylającego się nad grobem, z którego wyciąga za rękę Piotrowina. Twarz świętego szczupła, o wyraźnych rysach, długim, prostym nosie, okolona zarostem; włosy krótkie, ciemne. Święty jest ubrany w strój biskupi, składający się z alby i złotej stuły przepasanych w talii sznurem oraz złotej kapy, podbitej czerwienią. Na głowie postaci biała infuła. W lewej ręce świętego złoty pastorał o dekoracyjnej krzywaśni. Piotrowin ukazany w półpostaci, zwrócony profilem w stronę świętego, wspierając się na prawej ręce wychodzi z grobu. Postać naga, z przerzuconym przez głowę i opadającym przez plecy na uda białym całunem. Za świętym widoczna para postaci ubranych w komże, trzymających krzyże procesyjne; po prawej stronie obrazu również dwie postacie w strojach szlacheckich. Postać młodego mężczyzny na drugim planie zasłania nos białą tkaniną. W tle widoczna architektura w formie kolumn na cokołach oraz obłoki. Kolorystyka zgaszona, pastelowa, z wyodrębnionymi kolorystycznie postaciami.
Omawiany obraz przedstawia scenę wskrzeszenia Piotrowina przez św. Stanisława. Autor dzieła nie jest niestety znany. Kompozycja została bezpośrednio zapożyczona z obrazu o tym samym tytule i temacie namalowanym przez Tadeusza Kuntze-Konicza dla kościoła św. Stanisława w Rzymie w 1754 roku. Kuntze-Konicz był działającym w XVIII wieku polskim malarzem, wykształconym w Krakowie i Rzymie. Większą część życia spędził we Włoszech, gdzie ze względu na swoje pochodzenie nazywany był „Taddeo Pollacco”. Przedstawiony na obrazie św. Stanisław urodził się około 1030 roku w Szczepanowie, w 1072 roku został konsekrowany na biskupa krakowskiego. Z powodu konfliktu z Bolesławem Śmiałym, z polecenia króla, zamordowano go w 1079 roku podczas odprawiania mszy świętej w kościele św. Michała na Skałce. Wizerunki św. Stanisława charakteryzuje przede wszystkim strój biskupi oraz trzymany przez świętego pastorał. Od XV wieku w ikonografii świętemu towarzyszy sylwetka wychodzącego z grobu Piotra Strzemieńczyka z Janiszowa zwanego Piotrowinem. Według „Żywota św. Stanisława” spisanego przez Wincentego z Kielczy, św. Stanisław miał kupić od Strzemieńczyka dobra ziemskie na rzecz biskupstwa. Po śmierci Piotrowina, jego spadkobiercy upomnieli się o ziemię. Postawiony przed sądem biskup Stanisław, nie mogąc się skutecznie bronić, poprosił o trzy dni na wyjaśnienie nieporozumienia. Czas ten przeznaczył na post, modlitwę oraz odprawienie mszy świętej. Wskrzeszony wówczas Piotrowin miał poświadczyć słuszność słów biskupa, a po rozprawie biskup odprowadził go z powrotem do grobu.
Dobry; z widocznymi zabrudzeniami i spękaniami.
Obraz pochodzi z ołtarza św. Stanisława, który znajdował się w kaplicy Lubomirskich łazańskiego kościoła do 1870 roku. Później nastawę zdemontowano ze względu na zły stan zachowania. W 1900 roku obraz umieszczono w zwieńczeniu sprowadzonego rok wcześniej z wadowickiej fary ołtarza św. Jana z Kęt, w którym obecnie się znajduje. Obraz przedstawia scenę wskrzeszenia Piotrowina przez św. Stanisława. Autor dzieła nie jest znany. Kompozycja została bezpośrednio zapożyczona z obrazu o tym samym tytule i temacie namalowanym przez Tadeusza Kuntze-Konicza dla kościoła św. Stanisława w Rzymie w 1754 roku.
Justyna Kuska, "Wskrzeszenie Piotrowina", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/wskrzeszenie-piotrowina-1