Obraz powstał w XVI wieku, należał m.in. do kolekcji kardynała Jana Puzyny, który żył w latach 1842-1911.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta przedstawiający ukrzyżowanego Chrystusa ze św. Hieronimem i św. Franciszkiem z Asyżu. W centrum kompozycji ukazany Chrystus na tle odległego pejzażu z Jerozolimą. Ciało przybite do krzyża trzema gwoździami, głowa delikatnie opuszczona na prawe ramię. Twarz trójkątna z długim i prostym nosem, zamkniętymi oczami, okolona krótką brodą, usta wąskie. Włosy długie, kręcone, brązowe, opadające na plecy. Na głowie korona cierniowa, a wokół niej kolisty nimb. Chrystus ma założone wokół bioder jasnoczerwone perizonium. Karnacja ciała blado-szara. Z ran tryskają obficie strużki krwi, które pod ramionami krzyża zbierają w złote naczynia dwaj aniołowie w różowych sukniach. Krzyż prosty, jasnobrązowy, nad głową Chrystusa wisi czerwona tabliczka z napisem „INRI”. Strugi krwi spływają z krzyża na ziemię. Po lewej stronie krzyża klęczy, zwrócony trzy czwarte w lewo św. Hieronim, który uderza się w piersi kamieniem i unosi głowę w stronę Chrystusa. Twarz o rysach starszego mężczyzny z krótkimi włosami i długą, bujną brodą, silnie skręconą. Ubrany jest w długą jasnofioletową suknię z krótkimi rękawami. Za nim siedzi lew, a obok leży kapelusz kardynalski. Po prawej stronie obrazu klęczy, zwrócony trzy czwarte w prawo św. Franciszek z Asyżu, który wyciąga ugięte w łokciach dłonie i ukazuje ich wewnętrzną stronę ze stygmatami. Stygmaty są zaznaczone również na jego stopach i prawym boku. Twarz kwadratowa z tonsurą, wąskie usta, długi nos i małe oczy. Ubrany jest w brązowy habit franciszkański. Na ranach oznaczonych stygmatami ukazane są złote promienie. Obaj święci mają wokół głów koliste i złote nimby, otoczone czarnym konturem. Kolorystyka chłodna, pastelowa. W tle Jerozolima, a za nią pola, jezioro i góry. Rama drewniana, profilowana, zdobiona pasami kimationu. Na odwrociu pieczęć z napisem: „CONSERVAZ D[...]ENTI DI BELLE ARTI” oraz karteczka z drukowanym napisem: „Ze zbiorów księdza Jana kniazia z Kozielska Puzyny księcia biskupa krakowskiego, no. 30”.
Liczne zabrudzenia powierzchni malarskiej, przetarcia, krakelury, ubytki malatury przy brzegach; na desce ślady drewnojadów, spękania i ubytki.
Obraz „Ukrzyżowanie ” powstał w XVI wieku, należał m.in. do kolekcji kardynała Jana Puzyny, który żył w latach 1842-1911.
Maria Działo, "Ukrzyżowanie ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/ukrzyzowanie-15