Ukrzyżowanie

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zielonki
Miejscowość
Zielonki
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Krowodrza
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Chrystus Ukrzyżowany Cristo vivo malarstwo XVIII wieku Ukrzyżowanie
Miejsce przechowywania
południowa ściana prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/25244
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie; drewno, techniki stolarskie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 145,5 cm
wysokość – 205 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 178 cm
Szerokość bez ramy – 118 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz przedstawiający Ukrzyżowanie powstał w XVIII wieku. Został podarowany do kościoła w Zielonkach przez Amalię Anlauf około 1901 roku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum ukazany krzyż z postacią żywego Chrystusa przybitego trzema gwoździami. Ciało w lekkim zwisie, o ramionach układających się w delikatny łuk, z głową przechyloną w prawo i uniesioną, nogi lekko ugięte w kolanach, stopy skrzyżowane w układzie prawa na lewą. Twarz ma szczupłą, o migdałowatych oczach skierowanych w górę, prostym nosie i małych ustach, okoloną krótką, ciemną brodą oraz włosami. Na głowie ma koronę cierniową. Ciało o delikatnie zarysowanej muskulaturze ramion i klatki piersiowej. Przez biodra przewiązane krótkie, białe perizonium ze skręconej tkaniny, zawiązane na prawym biodrze. Pionowa belka krzyża zakończona tabliczką z napisem „INRI”, u jej podstawy leży czaszka. Ukrzyżowanie ukazane na tle górzystego pejzażu z widoczną w oddali Jerozolimą oraz ciemnego nieba. Obraz ujęty, złoconą, profilowaną ramą.

Zarys problematyki artystycznej

Przedstawienie ukrzyżowanego Chrystusa w Zielonkach zostało wykonane na wzór obrazu „Ukrzyżowanie” Guida Reniego z 1640 roku, który znajduje się w ołtarzu głównym rzymskiego kościoła San Lorenzo in Lucina.

Streszczenie

Obraz przedstawiający ukrzyżowanie powstał w XVIII wieku. Został podarowany do kościoła w Zielonkach przez Amalię Anlauf około 1901 roku. Namalowano go na wzór dzieła „Ukrzyżowanie” Guida Reniego z 1640 roku, które znajduje się w ołtarzu głównym rzymskiego kościoła San Lorenzo in Lucina.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Ukrzyżowanie", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/ukrzyzowanie-11

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności