Św. Walenty

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Łętownia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy
Tagi
malarstwo XVII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz w kaplicy św. Walentego
Identyfikator
DZIELO/10742
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 203 cm
Szerokość bez ramy – 110 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz z przedstawieniem św. Walentego powstał w XVII wieku. W 1978 roku przeszedł konserwację wykonaną przez Martę Żurowską.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym z uskokiem. W centrum obrazu całopostaciowe przedstawienie św. Walentego, zwróconego w trzech czwartych w prawo, z prawą ręką uniesioną w geście błogosławieństwa, w lewej zaś trzyma miecz i zwrócony ostrzem w górę i liść palmy. Twarz ma podłużną, o dużych oczach i nosie oraz pełnych ustach, okoloną brązowymi włosami, sięgającymi ramion. Ubrany jest w czarną sutannę, białą komżę lamowaną koronką, różowy ornat i różowy manipularz na lewym przedramieniu. Świętego flankują dwie grupy klęczących postaci. Po jego prawej czterech klęczących mężczyzn w ubiorach polskich i francuskich, po lewej trzech klęczących mężczyzn i jedna kobieta. Przed świętym, na ziemi leży na boku postać mężczyzny o nagim torsie, przewiązanego w dolnej partii ciała tkaniną. Scena ukazana we wnętrzu, w prawym górnym rogu okno z widokiem na zachmurzone niebo, w lewym górnym rogu cokół i fragment filara przesłonięty podwieszoną zieloną draperią.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Walenty był biskupem Terni i męczennikiem. Został ścięty w okresie prześladowań chrześcijan za czasów panowania Klaudiusza II Gota. W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju kapłana, albie z ornatem, a jego atrybutem jest miecz. Święty miał dar uzdrawiania. Jednym z jego najważniejszych cudów było uleczenie chłopca z epilepsji, przez co został uznany za patrona ludzi chorych na epilepsję i choroby nerwowe. Bardzo często przedstawiany był w otoczeniu chorych wiernych lub proszących go o uzdrowienie, jak na omawianym obrazie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz z przedstawieniem św. Walentego powstał w XVII wieku. Święty miał dar uzdrawiania. Jednym z jego najważniejszych cudów było uleczenie chłopca z epilepsji, przez co został uznany za patrona ludzi chorych na epilepsję i choroby nerwowe. Bardzo często przedstawiany był w otoczeniu chorych wiernych lub proszących go o uzdrowienie, jak na omawianym obrazie.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
Janicka-Krzywda Urszula, "Łętownia. Kościół pw. św Apostołów Szymona i Judy Tadeusza", Kraków 2011

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafialne w Łętowni, Dokumentacje konserwatorskie.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Walenty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-walenty-9

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności