Św. Walenty

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Łętownia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy
Tagi
malarstwo XVII wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/12104
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz św. Walentego powstał w XVII wieku. Pochodzi z wyposażenia poprzedniego kościoła w Łętowni.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Walentego udzielającego ślubu. W centrum święty zwrócony w trzech czwartych w lewo, z pochyloną głową, lewą rękę kładzie na głowie klęczącej przed nim kobiety, prawą unosi w geście błogosławieństwa. Twarz ma pociągłą, o małych oczach skierowanych w górę, prostym nosie i pełnych ustach, okoloną krótkimi, brązowymi włosami i brodą. Ubrany jest w białą albę dekorowaną przy brzegach jasnoróżową koronką oraz w czerwony ornat z pomarańczową kolumną dekorowaną imitacją drogich kamieni, na lewym przedramieniu ma manipularz. Po lewej stronie świętego klęczy kobieta, ukazana z profilu, z rękami złożonymi w geście modlitwy. Twarz ma pełną o długich, jasnobrązowych włosach opadających na plecy. Ubrana jest w różową suknię o niebieskim wzorze roślinnym, wokół szyi ma sznur pereł. Po prawej stronie świętego klęczy ministrant, ukazany w trzech czwartych od tyłu. Ubrany jest w białą komżę. W prawej części obrazu, za klęczącą kobietą ukazany frontalnie mężczyzna, z prawą ręką złożoną na piersi, w lewej trzyma berło. Ubrany jest w zieloną tunikę, zbroję torsową oraz czerwony płaszcz spięty na lewym barku, na głowie ma turban z pióropuszem. Za nim przedstawiona grupa ludzi, w tym trzech niewiast z głowami nakrytymi białymi welonami. Święty ukazany na tle ołtarza z nastawą, ustawionego na dwóch stopniach. Ołtarz nakryty białym obrusem, na nim kielich z palką i otwarta księga, w tle tabernakulum flankowane lichtarzami ze świecami oraz kanony. Nastawa ujęta parą kolumn, w polu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, otoczony zieloną tkaniną obszytą frędzlą. W górnej części obrazu, na tle obłoków, nadlatujący aniołek przewiązany niebieską szarfą, trzymający wieniec laurowy i liść palmy. W tle przedstawienia architektura z niszą z konchą.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Walenty był biskupem Terni i męczennikiem. Został ścięty w okresie prześladowań chrześcijan na czasów panowania Klaudiusza II Gota. W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju kapłana, albie z ornatem. Według jednej z legend święty poniósł śmierć męczeńską, gdyż wbrew zarządzeniu cesarza, zakazującemu zawierania małżeństw żołnierzom, udzielał im ślubów. Tę właśnie scenę ilustruje omawiany obraz.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Spękania, zabrudzenia.

Streszczenie

Obraz św. Walentego powstał w XVII wieku. Pochodzi z wyposażenia poprzedniego kościoła w Łętowni. Według jednej z legend św. Walenty poniósł śmierć męczeńską, gdyż wbrew zarządzeniu cesarza, zakazującemu zawierania małżeństw żołnierzom, udzielał im ślubów. Tę właśnie scenę ilustruje omawiany obraz.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Walenty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-walenty-10

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności