Obraz św. Walentego powstał w XVII wieku. Pochodzi z wyposażenia poprzedniego kościoła w Łętowni.
Obraz w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Walentego udzielającego ślubu. W centrum święty zwrócony w trzech czwartych w lewo, z pochyloną głową, lewą rękę kładzie na głowie klęczącej przed nim kobiety, prawą unosi w geście błogosławieństwa. Twarz ma pociągłą, o małych oczach skierowanych w górę, prostym nosie i pełnych ustach, okoloną krótkimi, brązowymi włosami i brodą. Ubrany jest w białą albę dekorowaną przy brzegach jasnoróżową koronką oraz w czerwony ornat z pomarańczową kolumną dekorowaną imitacją drogich kamieni, na lewym przedramieniu ma manipularz. Po lewej stronie świętego klęczy kobieta, ukazana z profilu, z rękami złożonymi w geście modlitwy. Twarz ma pełną o długich, jasnobrązowych włosach opadających na plecy. Ubrana jest w różową suknię o niebieskim wzorze roślinnym, wokół szyi ma sznur pereł. Po prawej stronie świętego klęczy ministrant, ukazany w trzech czwartych od tyłu. Ubrany jest w białą komżę. W prawej części obrazu, za klęczącą kobietą ukazany frontalnie mężczyzna, z prawą ręką złożoną na piersi, w lewej trzyma berło. Ubrany jest w zieloną tunikę, zbroję torsową oraz czerwony płaszcz spięty na lewym barku, na głowie ma turban z pióropuszem. Za nim przedstawiona grupa ludzi, w tym trzech niewiast z głowami nakrytymi białymi welonami. Święty ukazany na tle ołtarza z nastawą, ustawionego na dwóch stopniach. Ołtarz nakryty białym obrusem, na nim kielich z palką i otwarta księga, w tle tabernakulum flankowane lichtarzami ze świecami oraz kanony. Nastawa ujęta parą kolumn, w polu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, otoczony zieloną tkaniną obszytą frędzlą. W górnej części obrazu, na tle obłoków, nadlatujący aniołek przewiązany niebieską szarfą, trzymający wieniec laurowy i liść palmy. W tle przedstawienia architektura z niszą z konchą.
Święty Walenty był biskupem Terni i męczennikiem. Został ścięty w okresie prześladowań chrześcijan na czasów panowania Klaudiusza II Gota. W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju kapłana, albie z ornatem. Według jednej z legend święty poniósł śmierć męczeńską, gdyż wbrew zarządzeniu cesarza, zakazującemu zawierania małżeństw żołnierzom, udzielał im ślubów. Tę właśnie scenę ilustruje omawiany obraz.
Spękania, zabrudzenia.
Obraz św. Walentego powstał w XVII wieku. Pochodzi z wyposażenia poprzedniego kościoła w Łętowni. Według jednej z legend św. Walenty poniósł śmierć męczeńską, gdyż wbrew zarządzeniu cesarza, zakazującemu zawierania małżeństw żołnierzom, udzielał im ślubów. Tę właśnie scenę ilustruje omawiany obraz.
Paulina Kluz, "Św. Walenty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-walenty-10