Św. Stanisław Kazimierczyk

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Sucha Beskidzka
Miejscowość
Sucha Beskidzka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
św. Stanisław Kazimierczyk
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/08412
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1843 rok (?)
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Proboszcz Franciszek Ksawery Pniewko-Ciesielski zapisał w inwentarzu kościoła z 1868 roku: „Na ścianie w kaplicy umieściłem obraz św. Stanisława Kazimierczyka. Jest to wierna kopia obrazu tego świętego, znajdującego się w zakrystii, lecz już przez czas zniszczonego”. W innym miejscu wzmiankowano, że obraz z takim wizerunkiem ufundowano w 1886, aby zawiesić go w kruchcie.

Opis

Obraz w kształcie stojącego owalu z wizerunkiem św. Stanisława Kazimierczyka. Bliżej lewej krawędzi płótna została ukazana do pasa postać Stanisława, który ma ręce złożone do modlitwy, a wzrok kieruje ku górze. Ma trójkątną twarz o dużych, głęboko osadzonych oczach, wąskim nosie i szerokich, lekko rozchylonych ustach. Po policzkach spływają mu łzy. Krótkie włosy ma zaczesane na boki, a na głowie wyciętą tonsurę. Jest ubrany w biały habit i podbitą czerwienią czarną pelerynkę z kapturem. Przed nim, na pokrytym czerwoną tkaniną blacie leży otwarta księga, ludzka czaszka i krucyfiks. Za świętym widoczny fragment granatowej kotary ze zwisającym chwostem. Tło obrazu niejednolite – za głową Stanisława i na linii jego wzroku jasnożółte, w pozostałych miejscach niebieskoszare. Obraz oprawiono w profilowaną, złoconą ramę dekorowaną od góry ornamentem rocaille’owym, a od dołu zwiniętymi od wewnątrz w woluty liśćmi.

Zarys problematyki artystycznej

Jest to kopia obrazu znajdującego się przy grobie św. Stanisława Kazimierczyka w kościele Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu. Zachowano kształt płótna, układ postaci oraz kompozycję tła, odwzorowano nawet dekorację ramy. Suska kopia cechuje się nieznacznie mniejszą szczegółowością, a ukazany święty ma nieco bardziej pogodny wyraz twarzy.
Stanisław Kazimierczyk urodził się w 1433 roku, był zakonnikiem klasztoru w podkrakowskim wówczas Kazimierzu. Studiował na Akademii Krakowskiej, uzyskując tytuł doktora teologii, szczególnie czcił krzyż święty, mękę Pańską i Najświętszy Sakrament. Był słuchanym kaznodzieją, wiele czasu poświęcał posłudze wśród chorych i ubogich. Zmarł w opinii świętości w 1489 roku. Kult Kazimierczyka rozwinął się wkrótce po jego śmierci, mieszkańcy Kazimierza traktowali go jak patrona swojego miasta, do kościoła przybywały pielgrzymki, jego relikwie przechowywano w ratuszu, zgłaszano coraz to liczniejsze cuda. W 1632 roku nastąpiła translacja, czy też elewacja relikwii, czyli wyniesienie ich do ołtarza (Kazimierczyk kazał się pochować pod posadzką kościoła). Był beatyfikowany w 1993, a w 2010 roku ogłoszono go świętym.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Obraz był konserwowany po 2008 roku (?).

Streszczenie

Obraz został namalowany w 1843 roku przez artystę Wojciecha Grzywińskiego lub w 1886 roku przez nieznanego malarza. Przedstawia polskiego świętego – Stanisława Kazimierczyka i jest kopią siedemnastowiecznego płótna przechowywanego w klasztorze Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu, gdzie znajduje się grób świętego.

Bibliografia

Woźniak Barbara, "Sucha Beskidzka. Historia i współczesność", Sucha Beskidzka 2010
Harasimczyk Jerzy Henryk , "Zespół klasztorno-kościelny Sucha Beskidzka", Krosno 2002
Woźniak Barbara, Leśniakiewicz Marcin, "Parafia w Suchej Beskidzkiej", Wadowice 2008
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Inwentarz kościoła parafialnego w Suchy według inwentarza z 1838 z dodatkiem zmian od tego czasu zaszłych, 1868

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Św. Stanisław Kazimierczyk", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-kazimierczyk

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności