Rzeźba została wykonana w drugiej połowie XVIII wieku do ołtarza, w którym się znajduje. Była poddana pracom konserwatorskim w latach 2007-2009.
Rzeźba drążona i ścięta, ustawiona na wielobocznej podstawie. Postać ukazana frontalnie z głową skierowaną w prawo, o „esowato” wygiętej sylwetce, w kontrapoście. Prawa ręka złożona na piersi, lewa ugięta i wyciągnięta w bok. Twarz pociągła, owalna, o małych oczach skierowanych do góry, małym zadartym nosie i rozchylonych ustach, z wyodrębnioną brodą, okolona krótkimi, kręconymi, brązowymi włosami. Święty jest ubrany w złotą albę, srebrną komżę z płaskorzeźbioną koronką przy brzegach, a na ramiona ma narzucony złoty mucet zapięty z przodu na guziki, spod szat wystają czubki złotych butów Partie ciała są polichromowane naturalistyczne.
W ołtarzu św. Cyriaka, po prawej stronie głównego przedstawienia umieszczono dobrej jakości artystycznej wizerunek św. Selencjusza – biskupa. Funkcję pełnioną przez postać można rozpoznać po jej stroju: albie, rokiecie i muncecie. Teatralna poza świętego ukazanego z mocno wysuniętym biodrem, ręką złożoną na piersi i uniesionym wzrokiem oraz sposób kształtowania fałdów jego szat są typowe dla okresu powstania rzeźby.
Rzeźba została poddana konserwacji w latach 2007-2009.
Rzeźba św. Selencjusza została wykonana w drugiej połowie XVIII wieku do ołtarza, w którym się znajduje.
Agata Felczyńska, "Św. Selencjusz", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-selencjusz