Św. Selencjusz

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Centrum
Parafia
Św. Marka
Kościół
Św. Marka
Miejsce przechowywania
Ołtarz św. Cyriaka
Identyfikator
DZIELO/24940
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
Drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie, polichromia, złocenie i srebrzenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 57 cm
wysokość – 124 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Rzeźba została wykonana w drugiej połowie XVIII wieku do ołtarza, w którym się znajduje. Była poddana pracom konserwatorskim w latach 2007-2009.

Opis

Rzeźba drążona i ścięta, ustawiona na wielobocznej podstawie. Postać ukazana frontalnie z głową skierowaną w prawo, o „esowato” wygiętej sylwetce, w kontrapoście. Prawa ręka złożona na piersi, lewa ugięta i wyciągnięta w bok. Twarz pociągła, owalna, o małych oczach skierowanych do góry, małym zadartym nosie i rozchylonych ustach, z wyodrębnioną brodą, okolona krótkimi, kręconymi, brązowymi włosami. Święty jest ubrany w złotą albę, srebrną komżę z płaskorzeźbioną koronką przy brzegach, a na ramiona ma narzucony złoty mucet zapięty z przodu na guziki, spod szat wystają czubki złotych butów Partie ciała są polichromowane naturalistyczne.

Zarys problematyki artystycznej

W ołtarzu św. Cyriaka, po prawej stronie głównego przedstawienia umieszczono dobrej jakości artystycznej wizerunek św. Selencjusza – biskupa. Funkcję pełnioną przez postać można rozpoznać po jej stroju: albie, rokiecie i muncecie. Teatralna poza świętego ukazanego z mocno wysuniętym biodrem, ręką złożoną na piersi i uniesionym wzrokiem oraz sposób kształtowania fałdów jego szat są typowe dla okresu powstania rzeźby.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Rzeźba została poddana konserwacji w latach 2007-2009.

Streszczenie

Rzeźba św. Selencjusza została wykonana w drugiej połowie XVIII wieku do ołtarza, w którym się znajduje.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Selencjusz", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-selencjusz

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności