Św. Piotr

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Myślenice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
kaplica boczna
Identyfikator
DZIELO/22194
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
drewno; rzeźbienie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 34 cm
wysokość – 165 cm
Wymiary szczegółowe
Wymiar podstawy – 46 cm x 43,5 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Para figur przedstawiająca św. Pawła i św. Piotra stanowi pozostałość dawnego barokowego retabulum ołtarza głównego w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach, które zostało usunięte w 1827 roku. W bliżej nieokreślonym czasie, podczas prac porządkowych, rzeźby zostały odnalezione na wieży kościoła. Prezentujące zły stan zachowania figury – znaczne ubytki w strukturze m.in. utrącone ręce, czy partie fałdowań – zostały przekazane Janowi Wątorowi, który uzupełnił brakujące elementy. Natomiast polichromię i złocenia wykonały Katarzyna Dobrzańska i Aleksandra Grochal.

Opis

Całopostaciowa, drążona z tyłu figura św. Piotra stojącego na niewysokiej, ośmiobocznej podstawie. Święty zwrócony jest na wprost. Lekko przechyloną w prawo głowę charakteryzuje pociągła twarz o wyrazistych rysach z bruzdami na czole, mocno zarysowanymi łukami brwiowymi, wydatnym nosem i bujnym zarostem. Skręcone, ciemnobrązowe włosy sięgają ramion. Święty Piotr jest ubrany w długą, zapinaną na guziki, złoconą suknię przewiązaną srebrzonym pasem, na ramiona ma narzucony złocony płaszcz ze srebrzonym podszyciem, na stopach ciemnobrązowe, spiczaste buty. W zgiętych w łokciach, uniesionych na wysokości talii rękach ma parę złoconych kluczy – w prawej i otwartą, złocono-srebrzoną księgę – w lewej.

Zarys problematyki artystycznej

Pochodzący z Betsaidy położonej nad Jeziorem Genezaret rybak Szymon, syn Jony (Jana), w wieku około 31 lat stał się uczniem Jezusa, przybierając imię Piotr. Jako jeden z trzech, wybranych z pozostałych dwunastu apostołów, wraz ze św. Jakubem Starszym i św. Janem Ewangelistą był bezpośrednim świadkiem najważniejszych wydarzeń w ziemskim życiu Jezusa, jakimi były przemienienie na górze Tabor czy modlitwa w Ogrójcu. Reprezentacyjny wizerunek świętego charakteryzuje para atrybutów – symbolizująca jego działalność apostolską księga oraz para kluczy podkreślająca wielkie wyróżnienie wyrażone słowami Jezusa: „I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16, 19).

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, drobne zabrudzenia.

Streszczenie

Figura św. Piotra wraz z analogicznym przedstawieniem św. Pawła w kaplicy bocznej kościoła parafialnego w Myślenicach pochodzi ze struktury dawnego osiemnastowiecznego retabulum ołtarza głównego.

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Jarosz Karol, Inwentarze parafii rzymskokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach, 2010, t. 2, s. 192.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Piotr", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-piotr-56

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności