Św. Piotr

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Klikuszowa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Nowy Targ
Parafia
Św. Marcina
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/10635
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
między czwartą ćwiercią XIX wieku a pierwszą ćwiercią XX wieku
Technika i materiał
drewno; rzeźbienie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 135 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Całopostaciowa, pełnoplastyczna figura św. Piotra stojącego w kontrapoście na niewysokiej, ośmiobocznej podstawie, zwróconego na wprost. Odchyloną lekko do tyłu głowę, o wydatnych zakolach i kępkach włosów po bokach i nad czołem, charakteryzuje pociągła twarz o delikatnych rysach i krótkim, jasnobrązowym zaroście, ze wzrokiem skierowanym do góry. Święty ubrany jest w beżową suknię i przewieszony przez prawe ramię bordowy płaszcz ze złoconą bordiurą. W podniesionej i wspartej na ramieniu prawej ręce ma parę złoconych i srebrzonych kluczy, lewą podtrzymuje połę płaszcza i zamkniętą księgę w czerwonej oprawie. Głowę okala złocona aureola.

Zarys problematyki artystycznej

Pochodzący z Betsaidy położonej nad Jeziorem Genezaret rybak Szymon, syn Jony (Jana), w wieku około 31 lat stał się uczniem Jezusa, przybierając imię Piotr. Jako jeden z trzech, wybranych z pozostałych dwunastu apostołów, wraz ze św. Jakubem Starszym i św. Janem Ewangelistą był bezpośrednim świadkiem najważniejszych wydarzeń w ziemskim życiu Jezusa, jakimi były przemienienie na górze Tabor czy modlitwa w Ogrójcu. Reprezentacyjny wizerunek świętego charakteryzuje para atrybutów – symbolizująca jego działalność apostolską księga oraz para kluczy podkreślająca wielkie wyróżnienie wyrażone słowami Jezusa: „I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16, 19).
Rzeźba, podobnie jak struktura ołtarza głównego, w której jest umieszczona prezentuje rodzaj modelunku, jaki wykształcał się od początki XIX wieku w „zakładach dla sztuki kościelnej” w środowisku tyrolskim. Figury charakteryzowały smukłe, subtelne proporcje, pociągłe twarze o subtelnych rysach oraz eleganckie drapowanie często bogato zdobionych szat.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo dobry.

Streszczenie

Umieszczona w ołtarzu głównym kościoła parafialnego w Klikuszowej figura św. Piotra została wykonana pod koniec XIX lub na początku XX wieku. Cechy stylowe rzeźby wskazują na związki z warsztatami snycerskimi w Tyrolu.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Piotr", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-piotr-51

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności